Zebrák: a járókelők szerint nem lehet átérni, a szakértők szerint igen
2014. február 08. szombat 18:14

A városban több helyen érthetetlenül hosszú, illetve túlságosan rövid ideig tart a zöld jelzés a gyalogátkelőkön. Míg a rövidebb átkelők esetében oda-vissza megjárjuk a távot a zöld ideje alatt, a forgalmasabb utak hosszabb zebráin rohanhatunk, hogy átérjünk. Az Árkád és a buszpályaudvar közötti zebrán átérni lassabb tempóval szinte lehetetlen. A Kórház téren is akadnak hasonló problémák és a temetőnél is. Munkatársunk annak próbált utánajárni, hogy lehetne ezeken változtatni.
Megkeresésünkre a BIOKOM pr-menedzsere, Lóczi Szidónia a következőket mondta:
- Azok az utak - és így a hozzájuk tartozó közlekedési lámpák is - amelyek nem az országos úthálózat részét képezik, a BIOKOM Nonprofit Kft. üzemeltetésében állnak. A forgalomirányító berendezések beállítását, programozását szakmérnökök végzik, akik nem cégünk munkatársai. Olyan szakcéggel vagyunk kapcsolatban, akiknek ez a fő profiljuk, gyakorlatilag szinte az ország összes forgalomirányító berendezését ők programozzák. Velük elsősorban akkor vesszük fel a kapcsolatot, ha szoftvertelepítésre vagy -javításra van szükség, például belecsap a villám egy lámpába és az tönkremegy. Szintén őket bízzuk meg, ha módosítani kell a programon, amikor változtatni kell az idősávokon, például ha túl sokáig, vagy túl kevés ideig van zöld jelzés valamelyik irányban. Természetesen, ha valahol változás történik, azaz több idő jut az átkelésre a gyalogosok számára, az az autóforgalom rovására megy. A forgalomirányító lámpák beállítása függ az út forgalmának nagyságától, a gyalogátkelő hosszától, illetve attól, hány irányban zajlik a közlekedés az adott csomópontban.
Mivel nem minden út tartozik a BIOKOM fennhatósága alá, ezért a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-nél is érdeklődtünk a kérdéssel kapcsolatban. Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt.kommunikációs osztályvezetője érdeklődésünkre a következőket válaszolta:
- Pécsett, a Nagy Lajos király út jelzőlámpával irányított átkelőhelyénél a jelenleg érvényben lévő fázisterv szerint a gyalogosok részére a szabad jelzés hossza 10 másodperc. A KRESZ 8. §. (2) bek. a) pontja értelmében ennyi idő áll rendelkezésükre, hogy megkezdjék az áthaladást, a villogó zöld fény időszakában az úttestre már nem léphetnek. Ezért a zöld jelzés hosszától függetlenül, az annak utolsó másodpercében elinduló gyalogos esetében, a jelzőkészülék a villogó zöld letelte után 5 másodperc múlva pirosra vált. Ez minden átkelőhely esetében így történik, ilyenkor az áthaladás nem ellentétes a KRESZ szabályaival, csupán annak mielőbbi befejezésére hívja fel a figyelmet. A gyalogosok szabad fényjelzésének a vége és az őket keresztező járműforgalom szabad jelzésének kezdete között biztosítandó időtartamot az egyes helyszíneken az úttest szélessége, vagyis az átkelés hossza határozza meg, ami a kérdéses átkelőhely esetében 16 másodperc. Ez biztosítja, hogy a zöld jelzés végén elinduló gyalogos is biztonságosan átérjen az átkelőhelyen. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a zöld jelzés kezdetekor induló gyalogosok esetében ez az idő 26 másodperc, ami a lassabban közlekedők megfelelő áthaladását is biztosítja.
Aki a fenti válaszokat nem tartja megfelelőnek, a közvetlenül is felveheti a kapcsolatot az illetékesekkel, tudtuk meg.
A közlekedők észrevételeiket elküldhetik az [email protected] e-mail címre, Pécsi Norbert Sándor ígérete szerint minden megkeresést megvizsgálnak, s ha ez szükséges és van rá lehetőség, akkor adott esetben a módosításokat is elvégzik.
Horváth Patrícia - Fotó : Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Motort lopott, eladta, de hamar elfogták
- Egyre több panelház csődöl be
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...