Szili Őszödről, Gyurcsány Puchról és Lamperthről - FRISSÍTVE!

2011. június 17. péntek 21:56

Frissítve: 2011. június 18. szombat 12:40

Szili Őszödről, Gyurcsány Puchról és Lamperthről - FRISSÍTVE!

Szili Katalin független országgyűlési képviselő szerint Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök az őszödi beszéd kiszivárogtatása kapcsán akkor járt volna el korrekten, ha Orbán Viktor kormányfőhöz fordul, kérve, hozzák nyilvánosságra a nemzetbiztonsági szolgálatok vizsgálatának eredményét. A szombati pártkongresszuson felszólaló volt miniszterelnök ellenben a baranyai elnököt, Puch Lászlót az MTI szerint azzal vádolta, hogy megpróbált valakit rávenni, hogy "egy folyamatban lévő ügyben ellene valljon". FRISSÍTVE! 

A Szociális Unió elnöke az Echo TV péntek esti műsorában utalt arra, hogy az elmúlt öt évben sokszor felvetődött, ki szivárogtathatta ki a beszédet.

Miután a műsorvezető megemlítette, hogy kiszivárogtatóként egy helyütt korábban az ő neve is felvetődött, a volt szocialista politikus azt mondta: "szánalmas politikai manipulációnak" tartja azt, ami az őszödi beszéd ügyében időről időre történik. A volt házelnök elmondta, hogy ő már 2009. december 28-án levélben indítványozta, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok vizsgálatának eredményét hozzák nyilvánosságra.

Az MSZP elnöke, Mesterházy Attila pénteken arra szólította fel Pintér Sándor belügyminisztert, hogy hozza nyilvánosságra az őszödi beszéd kiszivárogtatásáról szóló információkat. A szocialista politikus ezt sajtótájékoztatóján jelentette be, majd olvasatlanul megsemmisítette azt a borítékot, amelyet Gyurcsány Ferenctől kapott és amelyben a volt kormányfő állítása szerint azoknak a neve szerepel, akik - feltételezése alapján - kiszivárogtatták az őszödi beszédet.

A vizsgálati anyagok nyilvánosságra hozásának igényét Mesterházy Attila azzal indokolta: szeretnék, ha mindenki világosan láthatná, hogy meddig jutottak a titkosszolgálatok, a nyomozást folytató szervek. A pártelnök hozzátette, talán még a Fidesznek is érdeke, hogy kiderüljön, "ki volt az a személy, amennyiben a jelentésekből ez kiolvasható, melyik szocialista politikus lehetett", aki kiszivárogtatta az őszödi beszédet.

Az őszödi beszéd 2006. szeptember 17-én került nyilvánosságra, amikor a Magyar Rádió részleteket közölt belőle. A beszéd a szocialisták 2006-os választási győzelme után, az MSZP-frakció május 26-i balatonőszödi zárt ülésén hangzott el.

Gyurcsány azok után írt Mesterházynak, hogy Szanyi Tibor MSZP-s képviselő meggyanúsította, hogy ő maga szivárogtatta ki az őszödi beszédet. Szanyi szerint Gyurcsány és köre valószínűleg azért választotta a kiszivárogtatást, hogy felrázza a pártot, és ezzel hasson rájuk.

FRISSÍTVE:

Gyurcsány Ferenc azt mondta a szocialisták szombati kongresszusán, hogy bár Szili Katalin távozott, "a szilizmus megmaradt az MSZP-ben".

Az MTI értesülései szerint Gyurcsány Ferenc - aki Mesterházy Attila és Kiss Péter után szólalt fel - beszédében nevesítette Baja Ferencet és Lamperth Mónikát, felidézve, hogy előbbi "szinte könyörgött, hadd legyen miniszter vagy államtitkár" a Gyurcsány-kormányban, az utóbbi pedig "sírt a vállán, hogy hadd maradjon miniszter".
Szekeres Imrének azt rótta fel, hogy egy közelmúltbeli cikkében a Gyurcsány-kabinet száz lépés programját nevezte a költségvetési hiányt növelő legnagyobb osztogatásnak, míg Puch Lászlót állítólag azzal vádolta, megpróbált valakit rávenni, hogy "egy folyamatban lévő ügyben ellene valljon".

A volt kormányfő ezután megkérdezte, a küldöttek közül ki akar részt venni a pártszavazáson, amelyet az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform kezdeményezett, majd azt állapította meg, hogy a küldöttek nagyjából 80 százaléka felemelte a kezét, az elnökség első sorokban ülő tagjai azonban nem - mondta az MTI-nek Gyurcsány Ferenc névtelenül nyilatkozó támogatóinak egyike.

Török Zsolt, az MSZP szóvivője a platformvezetők felszólalásait követően újságíróknak nyilatkozva megerősítette: Gyurcsány Ferenc több szocialista politikussal szemben kritikát fogalmazott meg azzal kapcsolatban, "hogy miért, miben támogatták vagy nem támogatták, és milyen módon álltak ki mellette".
   
Hozzátette: a volt miniszterelnök Mesterházy Attila pártelnököt is bírálta, amiért ledarálta azt a borítékot, amelyben azok nevét írta le, akik szerinte kiszivárogtatták az őszödi beszédet.
   
Az MTI úgy tudja, a tanácskozáson Baja Ferenc, a Szocialista Platform vezetője felvetette: a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció vonja vissza pártszavazási kezdeményezését, ellenkező esetben pedig a kongresszus fogadjon el erre irányuló határozatot. Az értesülést Török Zsolt nem akarta kommentálni. Ahogy azt sem, hogy sajtóértesülés szerint Baja Ferenc azt kezdeményezte, a kongresszus szólítsa fel a kormányfőt arra, hogy nevezze meg, kiket gyanúsít az őszödi beszéd nyilvánosságra hozásával.

(mti)