Szép, modern – de még szokni kell

2011. március 14. hétfő 18:57

Az épülő Zsolnay Kulturális Negyed északi részén lelt új otthonra a Bóbita Bábszínház. Bár nincs még minden a helyén és az épülettel is akadnak kisebb-nagyobb gondok, a színház dolgozói lassan belakják az új, modernebb és tágasabb helyet. Az épületben múzeum is lesz, a gyerekek pedig maguk készíthetnek bábokat - a Bóbita igazgatójával jártuk be a nemrég átadott komplexumot.

A színház épületét 1902-ben emelte a Zsolnay-család. Évtizedekkel később a palota már, mint művelődési ház funkcionált, 1995-ig. A ház tizenöt évig üresen állt - egészen a Bóbita költözéséig.

TEKINTSE MEG KÉPGALÉRIÁNKAT:


Sramó Gábort, a Bóbita Bábszínház igazgatóját arra kértük, kalauzolja végig lapunk munkatársait az új épületben.
 
Utunkat a kakaóbárban kezdtük, ahol a névadó ital mellett különböző üdítőkkel és ételekkel láthatja el magát az előadáson megszomjazott vagy megéhezett vendég. Mivel stábunk sem éhes, sem pedig szomjas nem volt, Sramó Gáborral a kamaraterem irányába indultunk.

A tágas előtérből nyíló kisteremben 60-70 néző fér el. Bár a színház már üzemel, vannak még problémák az épülettel, a hét közepén a kisterem ugyanis beázott, de a hibát már javítják.

Következő állomásunk a 185 néző befogadására alkalmas nagyterem volt, ahol az igazgató büszkén sorolta a vadonatúj teátrum előnyeit.

- Sokkal jobban felszerelt a nagyterem, mint a Mária utcai színházé volt. Lényegesen nagyobb a színpad, mint a régi helyen, sőt, a pódium emelhető és süllyeszthető is. Emelett korszerűbb fény- és hangtechnikával dolgozhatunk.

A színpad alatti, színészeknek fenntartott társalgóban az igazgató arról beszélt, hogy a bábszínház szomszédságában játszóterek és szabadtéri színpad is létesül, bár egyelőre ezeknek a helye még építési terület.

Az alsó szintről utunk felfelé vezetett. Az első emeleten még nem fogadnak vendégeket, de áprilisban ez a helyzet megváltozik.

- Az egyik fenti helyiségben harminc gyermeket tudunk egyszerre fogadni, akik bábokat készíthetnek majd. A szoba mellett mesekuckót alakítunk ki, ahol különböző baba-mama programokat fogunk szervezni - vázolta az elképzeléseket Sramó Gábor.

Az első emeleten kap majd helyet a bábmúzeum is. Néhány baba és pár hatalmas bábfej már található a helyiségekben, ahol ottjártunkkor is építők dolgoztak. A múzeumban állandó és időszakos kiállítások is lesznek, valamint kialakítanak egy interaktív szobát, ahol a bábokat ki is lehet próbálni.

A második szint a művészek - és persze a bábok birodalma. Itt találhatók ugyanis az irodák, a hangstúdió, a színészek, konyhával felszerelt közösségi helye, a vendégművészeknek fenntartott szobák, valamint a második emeleten tárolják a több száz bábból álló Bóbita-gyűjteményt is.

Visszatérve a központi előtérbe, Sramó Gábor elmondta: az épület belső kialakításért egy budapesti tervező iroda volt a felelős, akik folyamatosan konzultáltak az elképzelésekről a bábszínház vezetőivel.

- A felújításkor szigorú műemlékvédelmi előírásokat kellett betartanunk, nem alakíthattuk kényünk-kedvünk szerint a házat - tette hozzá.

Bár az épület szép és modern is, a dolgozóknak idő kell, hogy valóban otthon érezzék magát a színházban.

- Hozzá kell szoknunk az új helyszínhez. Többünknek még furcsa a hely, hiszen sokan húsz évig dolgoztak a korábbi épületben - mondta utunk végén Sramó Gábor.


Palotás P. - Fotók: Kováts Judit