PICK: átveszi a pécsi dolgozókat az új mohácsi üzem, a cégvezetők szerint „szükségtelen volt a sztrájk"

2015. február 26. csütörtök 20:20

PICK: átveszi a pécsi dolgozókat az új mohácsi üzem, a cégvezetők szerint „szükségtelen volt a sztrájk

Meglepetéssel fogadta a PICK Szeged Zrt. vezetése, hogy csütörtökön teljes, korábban pedig figyelmeztető sztrájkot tartottak a pécsi húsüzemben. Nagy Endre, a cég vezérigazgatója a Pécsi Újság.hu-nak azt mondta, „szükségtelen volt az akció, mivel a korábbi egyeztetéseken elfogadott megoldások kidolgozása jelenleg is zajlik". A vállalatnál továbbra is ígérik, a pécsi dolgozóknak lehetőségük lesz a 2016-ban nyíló mohácsi vágóhídon munkát vállalni.

Mint arról beszámoltunk, az Élelmezésipari Munkavállalók Független Szakszervezete (ÉMFSZ) nemrég figyelmeztető, csütörtökön pedig teljes munkabeszüntetést tartott a PICK pécsi húsüzemében.

A dolgozók nehezményezik, hogy a fizetés nem igazodik a megnövekedett munkához és a korábban megígért mohácsi munkavállalást is bizonytalannak látják.

- A cég vezetése részéről meglepetéssel fogadtuk a február 10-i figyelmeztető sztrájkot, mivel ezt megelőzően, február 3-án az ÉMFSZ-delegációjával - megítélésünk szerint - konstruktív légkörben lefolytatott, hosszú tárgyalás során a felvetett témák egy részében sikerült közös nevezőre jutni - nyilatkozta munkatársunknak Nagy Endre, a PICK Szeged Zrt. vezérigazgatója.

Hozzátette, azokban a kérdésekben, melyekben nem tudtak azonnal megegyezni, a fő irányokat és a következő hetek teendőit meghatározták. Mivel az egyeztetésen elfogadott megoldások részleteinek kidolgozása, valamint bevezetése még folyamatban van, leszögezte, a sztrájkot "szükségtelennek" tartja, a további egyeztetésekre viszont nyitottak a vállalatnál.

A pécsiek nélkül nem működtethető a mohácsi üzem

Nagy Endre aláhúzta, a magyar húsipar általános gondja a szakemberek hiánya.
- Emiatt nem tudunk elegendő számú szakképzett munkaerőt biztosítani pécsi üzemünkbe, így természetesen saját érdekünk is a gyakorlott, elkötelezett dolgozók továbbfoglalkoztatása. Szakmai meglátásunk, hogy a pécsi üzemben dolgozók nélkül a jelenlegi munkaerő-piaci viszonyok mellett nem is képzelhető el a mohácsi vágóhíd üzemeltetése.

A bérekkel kapcsolatban megtudtuk, tavaly kétszer is emelték a fizetéseket, idén pedig tovább dolgoznak „a motiválóbb bérrendszeren". Nagy Endre megjegyezte, az üzem régebben a mainál nagyobb teljesítménnyel is működött.

Kérdésünkre elmondta, a pécsi alkalmazottaknak lehetőségük lesz arra, hogy a várhatóan jövőre megnyíló új mohácsi üzemben dolgozhassanak tovább.

- A múlt év végén egy előzetes név szerinti felmérést végeztünk a pécsi üzemben, hogy megtudjuk, kik és milyen feltételek mellett vállalják a mohácsi munkavégzést. Hasonló módon járunk majd el a Szegeden megszűnő tevékenységben érintettek körében is. A pécsi munkavállalók túlnyomó többsége pozitív választ adott, mi pedig ez alapján fogjuk kidolgozni a részleteket annak érdekében, hogy minél könnyebben történjen majd a váltás. Ezt a felmérést idén megismételjük, hogy figyelembe lehessen venni az időközben bekövetkezett esetleges változásokat is - fogalmazott.

A pécsi üzem sorsával kapcsolatban elárulta, egy átmeneti idő után jórészt bezár a vágóhíd, de egyes részterületeken - ilyen például hűtőház - hosszú távon is folyik majd munka a mohácsi indulást követően is.

Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc