Patthelyzet: egyelőre senki nem vállalta be a vasasi hulladékhegyek elhordását

2015. május 14. csütörtök 14:45

Frissítve: 2015. május 14. csütörtök 14:59

Patthelyzet: egyelőre senki nem vállalta be a vasasi hulladékhegyek elhordását

Patthelyzet alakult ki a vasasi hulladékhegyek ügyében. Berényi Zoltán, a városrészben működő civil egyesület vezetője szerint a törmelékből ismeretlenek csak azt a részt szállították el, amely építési alapanyagként felhasználható. Egymásra vár az önkormányzat, a tulajdonos és az állam.

Elképesztő mennyiségű, mintegy harmincezer tonna, illegálisan lerakott törmelék áll hegyekben Pécs határában. A hulladék nagyjából öt éve növekedik, akkor kezdték odaszállítani az Európa Kulturális Fővárosa beruházások és a kórházfelújítások törmelékét.

- Nem történt jelentős előrelépés az elmúlt időszakban, patthelyzet alakult ki - vágott bele Berényi Zoltán, a Vasasért Egyesület elnöke. - A területen három fajta hulladék található: a feldolgozásra váró, illetve a már ledarált törmelék, amely az építőiparban még hasznosítható. Utóbbiból nemrég elszállítottak egy részt, elképzelhető, hogy valaki örül az ingyenes nyersanyagnak. Ezek mellett sajnos egy újabb halom is növekszik, ahova a lakosság egy része hordja a hulladékot - magyarázta.

Számítások szerint a terület megtisztítása alsó hangon is 15-20 millió forintba kerülne, ezt azonban a szemetet odaszállító, már összesen 300 milliós bírságot begyűjtő cég bizonyosan nem fogja kifizetni.

A rendőrség is nyomozott

A törmelékhegyekért felelős, azóta többször nevet változtató cég gyakorlatilag minden előírást megszegett, a tevékenységhez szükséges engedélyekkel nem rendelkeztek. Az ügyben a rendőrség is nyomozott, ám a vizsgálatot lezárták, mivel a területen nem találtak veszélyes hulladékot.

Kérdés, hogy akkor ki állja majd a számlát? Úgy tudjuk, hogy az önkormányzat egyelőre nem szeretné saját zsebből kifizetni a szállítás költségét, a városházán előbb minden jogi lehetőséget ki akarnak használni. Lehetőség lenne az Országos Környezeti Kármentesítési Program keretéből is finanszírozni a munkát, ám ehhez már minisztériumi döntés szükséges, az pedig nem akar megszületni. Információink szerint országos szinten arra várnak, hogy a városháza talál megoldást a problémára.

A pécsi önkormányzatnál érdeklődésünkre azt közölték, csak korlátozott lehetőségek állnak rendelkezésükre.

- A Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség megtiltotta az ingatlan tulajdonosának a hulladék engedély nélküli kezelését, és elrendelte annak kitermelését. A kialakult helyzet rendezése érdekében tehát az említett hatóság intézkedhet - mondta Dr. Horváth Endre, a Hatósági Főosztály vezetője.

Leszögezte, az önkormányzat csak akkor léphetne, ha a tulajdonába kerülne a terület, hiszen akkor rá vonatkoznának a jogszabályi előírások.

Mint megtudtuk, az ipari tevékenység megtiltására vonatkozó határozat be nem tartása esetén a jegyző kiszabhat végrehajtási bírságot, ám az erre vonatkozó határozat megsértését eddig nem sikerült bebizonyítani.

A civilek mindenesetre nem adják fel, folyamatos kapcsolatban állnak az illetékesekkel, de tüntetést vagy más akciót egyelőre nem szerveznek.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva