Origa-mi-csodák a Szivárványban

2011. március 13. vasárnap 18:59

Origa-mi-csodák a Szivárványban
A legenda szerint egy, az USA-ban raboskodó kínai hajótörött ötölte ki unalmában azt az origamitechnikát, amelynek lényege, hogy féltenyérnyi papírdarabokat háromszöggé hajtogatva, azokból bonyolult figurák alakíthatók. Ezt a moduláris technikát (ghian-zhi - azaz ezer papír) sajátította el néhány esztendeje a hódmezővásárhelyi Molnár László. Az évek során összegyűlt papír-remekműveiből nyílt kiállítás március 12-én a pécsi Szivárvány Gyermekházban.

A moduláris origamitechnikával készült alkotások egyik alapvető jellemzője, hogy egyforma alapelemekből (azaz modulokból, pikkelyekből) állnak össze. Az elemek különböző módszerekkel illeszthetők egymásba úgy, hogy azok a legkülönfélébb térbeli, vagy sík alakzatokká álljanak össze.

A legenda szerint a módszer kitalálója egy kínai hajótörött volt, aki több sorstársával raboskodott egy amerikai börtönben. Újságokból és egyéb hulladék papírokból tenyérnyi fecniket tépkedett, majd azokból bonyolult térbeli alakzatokat formált. Később csatlakoztak hozzá unatkozó honfitársai is: tépkedésben, majd később a hajtogatásban is. A történet szerint a rabok alkotásai (szobrok, vázák, állatok) olyan jól sikerültek, hogy később a börtönből galériákba, múzeumokba kerültek.

Molnár László, aki a ghian-zhi-nek (azaz ezer papírnak) elkeresztelt origamitechnikát alig tíz éve sajátította el - egy folyóiratból... -, a papírszobrokat saját tervei, elképzelései alapján állítja össze. Néhány éve kizárólag teafüves tasakokat használ fel alkotóelemként: ez nem csak praktikus, de végtelen színvariációs lehetőséget kínál. Hogy a papíralkotások masszívan álljanak a "lábukon", a darabkákat az alkotó egymáshoz is ragasztja.

A hódmezővásárhelyi kézműves papírszobrai és egyéb origami-alkotásai április 8-ig tekinthetők meg a pécsi Szivárvány Gyermekházbann.


Helyszín: Szivárvány Gyermekház
Jegyárak: 400 Ft; szervezett gyermekcsoportoknak 250 Ft/fő; 3 éves kor alatt és kísérő pedagógusoknak ingyenes.
A kiállítás megtekinthető: április 8-ig.

Király Erika