Nő a ki nem fizetett vállalkozások száma Pécsett - mi a megoldás?

2011. október 23. vasárnap 17:20

Nő a ki nem fizetett vállalkozások száma Pécsett - mi a megoldás?

Egyre több kis- és középvállalkozást (kkv) számolnak fel, köszönhetően a talán a leginkább őket érintő körbetartozásoknak. Azonban ennél egyszerűbb esetekben is könnyen bajba kerülhet egy vállalkozás, amennyiben elvégzett szolgáltatásának ellenértékét a megrendelő elfelejti megtéríteni. Az építőipar mellett egyre szembetűnőbb a fizetési morál hanyatlása a szolgáltatóiparban, de a pályázatírás területén is egyre kevesebben tejelnek. Mit tehet egy vállalkozó, ha szeretne pénzéhez jutni? Erre kerestünk választ egy szakértő segítségével.

- Az egyik legjobb, leggyorsabb és talán leghatékonyabb megoldás a fizetési meghagyás kibocsátása. 2010. június elsejétől a jogalkotó kivonta a bíróságok hatásköréből és a közjegyzőkre bízta az ezzel kapcsolatos teendőket. Fizetési meghagyást kibocsátani most már csakis elektronikus úton lehet - mondta Csongár Gábor, a követeléskezeléssel is foglalkozó Első Magyar Könyvelő és Pályázatíró Kft. ügyvezetője, aki hozzátette, hogy ebben az esetben csak és kizárólag lejárt és pontos összegű követelésről lehet szó.

A közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyást követően az adósnak tizenöt napja van arra, hogy ellentmondjon a felszólításnak vagy elfogadja azt. Ez utóbbi esetben jogerőre emelkedik a meghagyás. Ha azonban az adós ellentmond, akkor az ügy automatikusan perré alakul, annak minden járulékos vonzatával együtt - de a perköltséget a hitelezőnek kell megelőlegeznie.

Egy speciális esetben, amikor a fizetési meghagyás kibocsátásra nem reagál az érintett, úgynevezett kézbesítési vélelem áll fenn. Ha az megállapítást nyer, akkor a tizenötödik napon jogerőre emelkedik a végzés, ám ekkor a végrehajtási eljárás során is ellen tud mondani az adós - így mindenképpen perre kerül sor.

- Ezt egy dologgal lehet megelőzni, mégpedig ha a hitelező a fizetési meghagyásban - pluszköltségért, általában 7500-10 000 forintért - végrehajtói kézbesítést kér. Ezzel elejét lehet venni annak, hogy a kézbesítési vélelem miatt a végrehajtási eljárás során az adós éljen az ellentmondás jogával. Ha a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett vagy 15 napon belül nem éltek az ellentmondással, akkor végrehajtási eljárás kérhető. Ez ugyanúgy elektronikus úton tehető meg. A hitelezőnek sajnos itt is meg kell előlegeznie egy bizonyos munkadíjat, amit később a bírósági végrehajtó behajthat az adóstól. A bírósági végrehajtásnál akár a teljes vagyonra is kérhetünk végrehajtást, de bankszámlán lévő összegről is kérhető lefoglalás. Mindezen eljárások csak akkor folytathatók le, ha az adósnak bejelentett magyarországi lakcíme, elérhetősége van, ahol a hatóságok utol tudják érni - fogalmazott a szakember.

Az államnak sem áll érdekében...

Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára szerint nincs pontos kimutatás arra vonatkozóan, hogy Pécsett vagy Baranya megyében mekkora lehet az érintett vállalkozások közötti körbetartozások nagyságrendje. Mint mondja, az adósoknak - köztük az államnak és az önkormányzatoknak - nem áll érdekében egy ilyen nyilvános lista közzététele. Mindenesetre annyi tudható, hogy az elmúlt egy évben Baranyában több mint hatszáz vállalkozást végelszámoltak, ami elég rossz mutató.

Egy kisebb, 150-200 ezer forintos követelés fizetési meghagyására megelőlegezendő díj 25 ezer forintra tehető, ezt azonban be lehet hajtani az adóson.

Csongár Gábor amondó, hogy a simlisek és a csalók ellen ez a módszer sem megoldás, természetesen itt is tapasztalható, hogy akármit is tesz az ember, legálisan nem tud hozzájutni a pénzéhez. Tíz eljárásból azonban csak két-három esetben kerül sor végrehajtásra, az ügyek döntő többségében az adósok fizetnek.

A csökkenő fizetési hajlandóság azonban nemcsak az építőiparra jellemző, egyre inkább tetten érhető egyebek mellett a szolgáltatóipar, így a vendéglátás területén is.


Képünkön alvállalkozók tüntetnek a Mohácsi Történelmi Emlékpark előtt, elmaradt jussukat követelve.


H. L. B. - Fotó: MTI