"Nehéz időszak van mögöttünk", mondja Jenei Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja
2016. január 24. vasárnap 17:17

Alig több mint egy éve tölti be Jenei Zoltán a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kancellári posztját, akit az eddig elvégzett munkáról és az eredményekről kérdeztünk.
- Ön közvetlenül azután kezdte munkáját az egyetemen, amikor a 2013-14-es évben az Állami Számvevőszéktől komoly kritikát kapott az intézmény, mert több milliárd forint értékben nem folytatott le közbeszerzési eljárásokat, pedig kötelezettsége lett volna. Milyen lépéseket tett és milyen eredményeket ért el egy év alatt?
- Az Állami Számvevőszék által megállapított hiányosságok, szabálytalanságok kijavítása érdekében intézkedési tervet állítottunk össze, és az abban megfogalmazottak szerint hoztunk létre egy teljesen új szemléletű, felkészült közbeszerzési szervezetet. Biztosítottam a feltételeket egy szakmai csapat kialakításához. 2015-ben a Közbeszerzési Terv szerint 181 eljárást terveztünk lebonyolítani. Ehhez képest a folyamatban lévő eljárások száma októberben elérte a százat. Ezzel párhuzamosan elvégeztük a jogsértő módon megkötött szerződések felülvizsgálatát. Nehéz időszak van mögöttünk.
- A PTE közbeszerzési rendszere nem felelt meg az akkor hatályos törvénynek, ezért kollégáim új Közbeszerzési Szabályzatot dolgoztak ki. Az átláthatóság jegyében olyan monitoring-rendszer kialakításán is dolgozunk, ahol az igénylői oldal folyamatos visszacsatolást kap a közbeszerzések aktuális állapotáról. A 2015. november 1-jén hatályba lépett új Közbeszerzési törvénynek való megfelelés érdekében pedig előkészítettük az elektronikus közbeszerzési rendszer alkalmazását, amelynek éles indítását a következő hetekben tervezzük.
- Szükségesnek látja-e a pénzügyi helyzet ismeretében a változtatásokat? Igaz-e, hogy pazarlóan működnek, túlméretezett létszámmal?
- A pécsi egyetem egészét tekintve nem működünk pazarlóan, de persze vannak olyan részterületek, folyamatok, ahol a hatékonyságon javítani kell. Az adminisztrációs terhet drasztikusan csökkenteni akarjuk, mert ezeken a területeken tényleg sok még a tartalék. A gazdálkodás egyik, de nem egyetlen mércéje az adósságállomány nagysága. A tavaly év végi lejárt tartozásállományunk 835 millió forint volt. Ez 2014. december 31-i 2,7 milliárd forinthoz viszonyítva jelentős csökkenést mutat. Az eredmény a fegyelmezett forrásfelhasználásnak, a pályázati bevételeknek, a kiadások visszafogásának és a központi támogatásnak egyaránt köszönhető. Az sem elhanyagolható információ - noha sajnos rendre kimarad a hírekből -, hogy az egyetem 2015. december 31-i pénzkészlete közel 2,5 milliárd forint volt, amelynek nagy része pályázatokhoz kötődő számlákon található.
- A létszám mindig viszonyítás kérdése, hiszen a PTE egy oktatási, betegellátó és kutatási intézmény, nagyon bonyolult, összetett feladatokkal, új kihívásokkal, ettől függetlenül nem emelkedett a funkcionális területen dolgozók összlétszáma. Ez akkor is igaz, ha a kancellári és a korábbi gazdasági főigazgatóság tevékenységét, hatáskörét nagyon nehéz egymással összevetni. Úgy gondolom, nem is a létszám a kérdés, hanem az, hogy képesek vagyunk-e hatékonyan, jó minőségű szolgáltatást biztosítani.
- Mit tapasztalt a beszerzési és közbeszerzési pályázatok felülvizsgálatakor?
- A felülvizsgált időszakban hiányosságok voltak a szakmai kommunikációban, elhúzódtak az eljárási és ügyintézési határidők. Az eljárások eredményes lefolytatását emellett veszélyeztette még, hogy több esetben hiányzott az egyeztetésre és a széleskörű versenyre való törekvés. Jellemző, hogy a beszerzési és közbeszerzési pályázatok bizonyos, speciális tárgyköröket érintő eljárásaiban visszatérő, tipikusnak értékelhető problémák adódnak. Sokat kell javítanunk a szakmai tartalom kidolgozásáért felelős, és a szabályos beszerzési folyamatot irányító kollégák közötti információ áramlás módszerén, hiszen a cél közös, minél több eljárás legyen eredményes. Komoly kihívás számunkra az is, hogy a törvényi kereteken belül minél rugalmasabban keressük meg, és alkalmazzuk a legmegfelelőbb eljárási formákat.
- Természetesen az átvilágítással kezdte meg ténykedését, s ezt követően megtörténtek a szervezeti, hatásköri átalakítások. Hogyan, milyen területeken szükséges változtatni a PTE működésén?
- Az új szervezeti modell inkább a kereteket határozza meg, amelyet tartalommal, minőségi szolgáltatásokkal kell megtöltenünk. Megerősítettük humán-erőforrás-rendszerünket, sok időt szántunk folyamataink szabályozására, nagyobb hangsúlyt kapott a belső kommunikáció, és a kapcsolatok tudatos szervezése. Az egyetem jövője szempontjából stratégiailag is fontos a pályázati aktivitás és eredményesség. Az állami költségvetés véges és nekünk saját erőből, hosszabb távon is létező bevételekhez kell jutnunk. Meggyőződésem, hogy sokkal aktívabb szerepet kell vállalnunk a régió gazdaságélénkítésében, minden korábbinál hatékonyabb együttműködés kell valamennyi szereplő részvételével.
Minden eszközünkkel támogatjuk a külföldi hallgatói létszám növelését célzó programot és azt a stratégiai célt is, hogy a minőségi képzésekkel párhuzamosan az egyetem segítse a hallgatók tudatos karriertervezését.
Ezért felel a kancellár
- Milyen teljesítmény-értékelési rendszert vezetne be?
- A Pécsi Tudományegyetem több területén működik már teljesítményértékelési rendszer, összességében kedvezőek a tapasztalatok, 2016 elejétől a Kancellárián is bevezetjük. A lényege, hogy tisztában legyünk a stratégiai céljainkkal, azt bontsuk le szervezeti egységekre, munkavállalókra. Mindenki legyen tisztában azzal, hogy mit várunk el tőle, mi a feladata, és a munkáját személyes konzultáció keretében félévente értékeljük, annak eredményét írásban rögzítsük. A megállapításokat folyamatosan dolgozzuk fel, és a képzésünket, motivációs rendszerünket erre építsük a jövőben. Úgy gondolom, ez nem nélkülözhető, és a vezetők számára komoly felelősséget adó kötelezettség lesz. Megítélésem szerint az egész egyetemre kiterjedően érdemes lenne alkalmazni.
Hárságyi Margit - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Csípős éjszaka után kedden visszatér...
- Az első magyar női mentőápolót...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Apa és fia rabolt ki egy férfit egy...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Cserbenhagyó bringást keresnek a...
- Nem kell félni az ártalmatlan...
- Amikor Mohácsról is Pécsre tódult a...
- Ha tűzoltónak menne, most szeretettel...
- Orbán: ha felveszik Ukrajnát az...