Milyen volt a Nagy Háborúban a pécsi plébánosok sorsa?

2015. január 14. szerda 08:34

Milyen volt a Nagy Háborúban a pécsi plébánosok sorsa?

A Pécsi Egyházmegye és az I. világháború címmel nyílik kiállítás szombaton (január 17-én) délután fél kettőkor a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolán.

Száz évvel ezelőtt zajlott a „Nagy Háború" (már a kortársak is ezen a néven emlegették), amely a katolikus egyházra a fronton és a hátországban egyaránt hatalmas terhet rótt. A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola kiállításán az érdeklődők nyomon követhetik, milyen problémákkal kellett szembenézniük a katolikus plébánosoknak a háború évei alatt.

A korabeli szövegekben megelevenednek az otthon hagyott családok gondjai: a férj nélkül küzdő anyákat és az apa nélkül maradt gyermekeket gyámolító papok mindennapi munkája, a nélkülözés, a betegsegélyezés, a harangrekvirálások nehéz időszaka. Az archív fényképeket és eredeti szövegrészleteket bemutató időszakos kiállításból kiderül, miképp változott meg az egyházi élet a hátországban az első világháború idején.

Forrás: Pécsi Egyházmegye