Milliós kárt okoztak már a vandálok a Pécsi-tónál

2011. október 19. szerda 09:35

Hiába gondolta úgy a Pécsi-tó melletti kerékpárút környezetbarát világítását kialakító közhasznú cég, hogy a napkollektoros lámpák működése mindenkinek jó.

Tavasz óta az Orfűi tavat megújult kerékpárút szegélyezi. Az ott elhelyezett napelemes lámpák azonban már alig világítanak, és nem azért, mert kevesebbet süt a nap. Eddig közel egymillió forintra becsülik azt a kárt, amelyet a vandálok okoztak. Padokat és asztalokat loptak el, de tűntek el jelzőtáblák és valahol az utat védő korlát is hiányzik.

Az ismeretlenek kicsavaroztak hat méter magas oszlopokat, elvitték a napkollektorokat, kivették az elektronikát, az akkumulátor - így kezdődött a rongálássorozat, amely azóta is tart, mondta el Rács Zoltán, az Orfű Pécsi-tó Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója.

A kihelyezett negyvenhét napelemes lámpából négyet már első alkalommal tönkretettek, a nagy értékű kollektorok helyreállítása 580 ezer forintba került. Ebben az összegben benne volt az is, hogy az összes lámpaoszlopra speciális zárak kerültek ezek után, illetve lehegesztették a csavarokat, hogy az oszlopokat ne lehessen kidönteni.

Ez sem volt azonban akadály, a vandálok megtalálták a módját, hogyan okozzanak további károkat. Mivel már lecsavarozni nem tudták az oszlopokat, a tetejükről nem tűntek el a napkollektorok és a lámpák, helyette megkeresték a módját, miként lehet a különleges zárral ellátott ajtókat felnyitni, így a berendezések elrejtett részeit továbbra is ki tudják pakolni. A nyár végén tizenkét lámpaoszlopot rongáltak meg, tízből az elektronika, a többiből az akkumulátor tűnt el. Rács Zoltán hozzátette, elképzelni sem tudja, ezeket az elemeket külön mire lehet használni. A kár most már eléri az egymillió forintot.

A közhasznú társaság minden alkalommal feljelentést tett a rendőrségen, de eddig csak egyszer sikerült elfogni a tetteseseket, három huszonéves fiatalt. Meglett a lopott holmi egy része is, igaz, használni már nem lehet, mert tönkretették - viszont az okozott kárt megtérítik. A többi esetben eddig nem vezetett eredményre a nyomozás. Az üzemeltető egy időben szinte napi kapcsolatban volt a rendőrséggel, mert folyamatosan kellett konstatálniuk, hogy újabb dolgok tűntek el.

A közhasznú társaság kérte az Orfűn működő polgárőr egyesület segítségét is, és nyomra vezetői jutalmat is felajánlottak. Mivel az ellenőrzendő terület nagyon nagy, Rács Zoltán szerint kamerás megfigyelő rendszert kellene felállítani a tó körül, de hozzátette, hogy ez a megoldás rendkívül drága lenne.

Az ügyvezető igazgató úgy látja, az esztelen pusztításnak csakis széles körű összefogással lehet véget vetni. Erre nagyon nagy szükség van, mert a kft.-nek másra nem jut pénze, amennyiben azt rendszeresen a károk helyreállítására kell fordítani. A közhasznú társaságnak abból kell megélnie, amit a Baranya megyei önkormányzat vagyonban juttatott neki, illetve ezek bevételeiből.


Forrás: hirado.hu/Kossuth Rádió