Közgyűlési jóváhagyás nélkül nyitották a 7 milliárdos hitelkeretet

2009. július 02. csütörtök 19:40

Közgyűlési jóváhagyás nélkül nyitották a 7 milliárdos hitelkeretet
A belső ellenőrzési osztály az elmúlt év közepén fogott hozzá a 2007-es közbeszerzések vizsgálatához, a revizorok által elkészített dokumentáció ugyanakkor csak júniusban került nyilvánosságra.

Az anyagban az ellenőrök többek között megállapítják, hogy az ISPA-beruházás II./a üteméhez kapcsolódó ún. FIDIC mérnöki, műszaki ellenőri munkákra kiírt közbeszerzési eljárás során a törvények megsértése miatt az önkormányzatnak 2,9 milliós bírságot kellett fizetnie, míg a települési folyékony hulladék elszállításával kapcsolatos közbeszerzés szabálytalanságai miatt tizenötmilliós bírságot szabtak ki rá.

A belső ellenőrök szerint egy többmilliárdos hitelfelvétel kapcsán sem történt minden a jogszabályoknak megfelelően.

A képviselők a 2007-es költségvetési rendeletben határoztak arról, hogy egy hétmilliárdos hitelkeretet nyitnak, s az akkor még Tolnai Márta irányította Pénzügyi Főosztály el is indította a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást. A revizorok szerint ugyanakkor a közbeszerzési szabályzatban foglaltak ellenére - amely szerint "a közösségi értékhatárokat elérő értékű közbeszerzésekre vonatkozó eljárások során valamennyi döntés meghozatalára, beleértve az ajánlati felhívás és a dokumentációt jóváhagyását, a közgyűlés jogosult" - az ajánlati felhívást sem az illetékes bizottság, sem a közgyűlés nem tárgyalta meg.

A hétmilliárdos kölcsönkeretről szóló eljárás a dokumentáció készítői szerint lényegében abból állt, hogy - a közgyűlés által jóvá nem hagyott - ajánlati felhívást elküldték az OTP Bank Nyrt. Dél-dunántúli Régió Pécsi Igazgatóságának, majd a szerződést - tárgyalás és eredményhirdetés nélkül - a pénzintézet által ajánlott feltételek szerint meg is kötötték. Végül a közbeszerzési értesítőben sem jelent meg az ügyletről készült összegzés, érthetően, hiszen közbeszerzésre - sor sem került...

Decsi János, a Pénzügyi Főosztály jelenlegi vezetője szerint a fentiek ellenére "az OTP Bank által kialakított konstrukció - más városok hasonló ügyleteivel összehasonlítva - kedvezőnek mondható". Hozzátette: a tavalyi kötvénykibocsátásnak, illetve az ingatlancsomag értékesítéséből befolyt milliárdoknak köszönhetően a városnak végül nem is kellett a hitelkerethez hozzányúlnia.

Felmerül ugyanakkor, hogy - ha az üzlet a közgyűlés elé kerül, s az esetleg elutasítja - egy ezt követő tárgyalásos eljárás során nem juthatott volna-e akár kedvezőbb feltételekkel is pénzhez a város?


B. M.