Klór helyett jöhet az UV-szűrő – tisztább lehet a pécsi víz

2011. június 27. hétfő 18:48

Klór helyett jöhet az UV-szűrő – tisztább lehet a pécsi víz

Nagyobb mennyiségű és a jelenleginél kevesebb baktériumot tartalmazó víz nyerhető ki a Tettye-forrásból. A tervek szerint mintegy 50 millió forintból ugyanis UV-szűrőt és fertőtlenítőt szerelnek fel és a karsztaknát is szélesítenék. A vízbázis a város ivóvízfogyasztásának jelenleg mintegy harminc százalékát fedezi. A Tettye Forrásház Zrt. vezetőjénél a beruházás mellett arra is rákérdeztünk, miért tapasztalható egyes helyeken eltérés a folyadék íze között és mi az oka annak, hogy bizonyos napszakokban a víz elfehéredik a klórtól, míg máskor teljesen áttetsző.

Az utóbbi években egyre gyakrabban zúdul a városra rövid idő alatt nagy mennyiségű eső. Ilyen helyzetekben a Tettye-forrás vízhozama megsokszorozódik, a csapadék pedig szennyeződést mos a város egyik legfontosabb ivóvízbázisába. Emiatt tavaly nyáron több alkalommal is ki kellett zárni a Tettyét a vízforrások közül.

- Ha megvalósul a beruházás, kisebb lesz annak esélye, hogy a jövőben ismét hasonló döntést kelljen hoznunk. A korszerű UV szűrő- és fertőtlenítési rendszernek köszönhetően pedig a folyadékhoz adott klór mennyisége is csökkenthető - mondta el lapunknak Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: ehhez egy pályázaton kell nyerniük, s ha ez sikerül, az értesítéstől számított egy éven belül végeznek a munkálatokkal.

A teljes pécsi ivóvízmennyiségnek napjainkban körülbelül a harminc százaléka származik a mecseki forrásból, de a beruházás következtében ez az arány tovább nőhet, a tervek közt ugyanis a karsztakna szélestése is szerepel. 

A pécsi csapvíz a Tettye-forrás mellett a tortyogói és a pellérdi vízbázisból, valamint a Dunából származik. Hogy az egyes városrészekbe végül melyik jut el, Sándor Zsolt nem tudta megmondani, ez ugyanis több tényezőtől is függ.

- Az aktuális nyomásviszonyok, időjárási és különböző üzemeltetési feltételek is befolyásolják, ezért általánosságban nem lehet kijelenteni, hogy egy adott területen mindig ugyanabból a forrásból származó víz folyna a csapból. Arról nem is beszélve, hogy gyakran keveredik a folyadék - tudtuk meg.

Ugyan az ivóvíz minősége minden előírásnak megfelel, tapasztalható, hogy egyik alkalommal a csapból klórtól elfehéredett víz bukik elő, míg máskor áttetsző a folyadék. Sőt, annak ízében is érzékelhetünk különbségeket.

- A víz kémiai összetételében lehetnek minimális eltérések, az íz esetleges elváltozása ennek tudható be. A klór, vízben mérhető szintjének pedig van egy meg nem haladható mértéke. A fertőtlenítőpontokat, ahol a klórt adagoljuk, ennek megfelelően kell kialakítani a vízhálózaton. A klórt idővel elemésztik a vízben található szerves anyagok, de azokon a helyeken, melyek közel találhatók az fertőtlenítőállomásokhoz, előfordulhat, hogy a víz elfehéredik.

Nem ritka, hogy egy adott háztartásban reggel láthatóan klóros, délután pedig áttetsző folyadék kerül elő a csapból. A Forrásház-vezér szerint ennek oka, hogy a hálózat terheltségétől függően, adott esetben a rendszer más-más helyéről érkezik a víz.  


Képünkön
az egyik pécsi fővezeték látható. 

Palotás P. - Fotó: EQM