Kiállítás és katalógus Ficzek Ferenc tiszteletére
2010. szeptember 30. csütörtök 08:55
Október elsején délután öt órakor nyílik és egész hónapban látható Pécsett, Európa Kulturális Fővárosában a Ficzek Ferenc emlékkiállítás. Az 1987-ben elhunyt grafikus-fotós fia, ifj. Ficzek Ferenc elmondta: a Pécsi Műhely volt tagjának eredetileg egy életműkötetet szeretett volna szentelni, ám ez végül nem valósult meg. „Egyelőre egy bővebb katalógus és egy kiállítás lett belőle" - így a fiatalabb Ficzek. „A Nádor Galériában látható kiállítás nem egy hagyományos életműtárlat. Apu hagyatékából elsősorban a Hátrahagyott kijáratok című animációs filmhez kapcsolódó alkotásokból és az utolsó évtizedének jellemző munkáiból válogattunk, illetve olyan műveket láthat a közönség, amelyek kevésbé ismertek."
A Pécsi Műhely a hetvenes években a fénykorát élte. Az öt alapító tag, Pinczehelyi Sándor, Halász Károly, Kismányoky Károly, Szijártó Kálmán és Ficzek Ferenc óriási lelkesedéssel láttak munkához. Ficzek akkoriban készült fotó- és rajzsorozatai témája mindig egy-egy banális használati tárgy volt, legtöbbször egy közönséges hokedli, amelyek fénysugár rávetítésével és az árnyékok körülrajzolásával öltöttek újabb és újabb alakot. "A vetítés képzőművészeti vizsgálatától nyílegyenesen vezetett Ficzek útja a film felé, különösen azután, hogy létrejött a Pannónia Filmstúdió pécsi részlege"- írja visszaemlékezésében Beke László. - "Ebből az időszakból mindössze egyetlen emlékem van: Ficzek egyik forgatási napján vettem részt Pécsett.
A munka még eléggé a kezdeténél tartott; a film koncepciója az lett volna, hogy egy élő alak mozgását hogyan lehet szembesíteni a Ficzek által létrehozott formák animációjával. A művész az utóbbi célra egy nagyon bonyolult, sok fázisrajzból, különféle megvilágítási effektusokból és szűrőkből álló rendszert dolgozott ki a stúdióban. Kissé kilátástalannak látszott az egész, sziszifuszi munkának nézhettünk elébe, de úgy tudom, a film mégis megvalósult." (Hátrahagyott kijáratok, 1981)
Pécs2010 Sajtóiroda
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Mesélnek a képek, merengünk a múltak...
- Mediterrán hangulat T. Varga László...
- Orbán Viktor: fel kell készülni, hogy...
- Csaknem fél évszázada nyitották meg a...
- Vastapssal díjazta a közönség a Pécsi...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Orbán Viktor Mohácson: hadüzenet a...
- Már tényleg unalmas: újabb ködös,...
- Egy sebész a műtőben villogjon, ott...
- Idén is szállást keres a Szent Család...

