Két-két pécsi és siklósi tagja lett a Becsületbíróságnak
2016. február 17. szerda 12:14

Júliusban lépett hatályba a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény, amely új jogorvoslati fórumként létrehozta a Becsületbíróságot.
A törvény értelmében Becsületbírósághoz lehet fordulni, ha a parancsnoki eljárásban a szolgálati viszony megszüntetéséről döntöttek.
A hivatásos állomány tagja kérheti a Becsületbíróság összehívását, ha a szolgálati viszonyát azért szüntették meg, mert a minősítés alapján a hivatásos szolgálatra alkalmatlanná vált, és a felmentés ellen benyújtott szolgálati panaszát elutasították, vagy a felmentés ellen a szolgálati panasz benyújtásának lehetőségét a törvény kizárja. Továbbá abban az esetben, ha méltatlanság miatt szüntették meg és a felmentés ellen benyújtott szolgálati panaszát elutasították, vagy a felmentés ellen a szolgálati panasz benyújtásának lehetőségét a törvény kizárja.
A Becsületbírósághoz lehet fordulni abban az esetben is, ha fegyelmi ügyben vele szemben szolgálati viszony megszüntetés fenyítést szabtak ki, és a fegyelmi ügyben hozott érdemi határozat ellen benyújtott panaszt elutasították, vagy a panasz benyújtásának lehetőségét a törvény kizárja.
A Becsületbíróság összehívását a sérelmezett döntést hozó elöljárónál kezdeményezheti a hivatásos állomány tagja, a testület pedig eljárásában dönt a hivatásos állomány tagja szolgálati viszonyának fenntarthatóságáról. A Becsületbíróság a megállapított tényállás alapján kizárólag arról hoz döntést, hogy a szolgálati viszony megszüntetése jogkövetkezményként alkalmazandó, vagy a szolgálati viszony megszüntetését a feltételek hiányában nem tartja indokoltnak.
Ha a Becsületbíróság a fenyítést kiszabó határozatot hatályon kívül helyezi, a döntésről a fegyelmi jogkör gyakorlóját haladéktalanul értesíti. A fegyelmi jogkör gyakorlója a döntés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a szolgálati viszony megszüntetése fenyítés helyett feddést, megrovást, pénzbírságot, egy fizetési fokozattal egy évre való visszavetést, a fizetési fokozatban való előlépés várakozási idejének meghosszabbítását vagy eggyel alacsonyabb rendfokozatba hat hónaptól két évig terjedő időtartamra történő visszavetést szabhat ki. De lehetőség van az eljárás megszüntetésére is.
A Becsületbíróság névjegyzéke rendfokozati állománycsoportonként legalább tíz, legfeljebb ötven főt tartalmaz, akik példamutató magatartásuk, szolgálatellátásuk alapján méltóak a Becsületbíróság munkájában való közreműködésre.
A Becsületbíróság három főből áll, elnökét a Magyar Rendvédelmi Kar, két tagját pedig a testületet összehívó elöljáró jelöli ki. Munkájuk zárt ülésen zajlik, döntésüket szavazattöbbséggel hozzák meg. A Becsületbíróság mindhárom tagja azonos értékű szavazati joggal rendelkezik.
Baranya megyében négyen vehették át a becsületbírósági megbízólevelüket. A pécsi hivatásos tűzoltó-parancsnokság állományából Farkas Roland tűzoltó százados és Szabó Zsolt tűzoltó őrnagy. Rajtuk kívül még két siklósi tűzoltó, Kleics Csaba tűzoltó főtörzszászlós és Mulik János tűzoltó főtörzsőrmester tagja a Becsületbíróságnak.
Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelem
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Csípős éjszaka után kedden visszatér...
- Indul a szezon: hétfőtől több vonat...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Az első magyar női mentőápolót...
- Amikor Mohácsról is Pécsre tódult a...
- Apa és fia rabolt ki egy férfit egy...
- Cserbenhagyó bringást keresnek a...
- Orbán: ha felveszik Ukrajnát az...
- Nem kell félni az ártalmatlan...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...