Huawei: 2 ezer állást belengettek, de hol fizetik az iparűzési adót?

2011. június 14. kedd 18:50

Huawei: 2 ezer állást belengettek, de hol fizetik az iparűzési adót?

Bővíti kapacitásait Pécsett a hálózati berendezéseket gyártó kínai Huawei nagyvállalat. A cég 2009 májusában indította be tesztüzemét az Elcoteq, Komáromban pedig a Foxconn gyáregységeinek bevonásával. A mostani bejelentés után jelentős mértékű termeléskapacitás-bővítés kezdődhet, amely az elképzelések szerint 2012 végére kétezer új munkahelyet teremthet a baranyai megyeszékhelyen. A társaság globális logisztikai központjának megalapításáról egyelőre nincsenek konkrétumok, mint ahogy az ezzel Pécsnek járó iparűzési adó (ipa) nagyságrendjéről sem. Pedig Pécsnek - a munkahelyek mellett - ez jelentené az igazi érdekeltséget, hiszen az ipa 2 százalékot jelent a városnak minden cég éves árbevételéből, ami egy több milliárdos nagyvállalat esetében nem kis összeg lenne.  

Hoppál Péter országgyűlési képviselő, a Fidesz pécsi csoportjának elnöke szerint noha a kínai óriáscég óvatos a munkahelyek számát illetően, a városházán tartott prezentációból kiderült, hogy másfél év alatt mintegy kétezer új munkaerő bevonásával számolnak. Mindezt a már meglévő, Elcoteqen keresztül megvalósuló megrendelések növekedése, azaz a kapacitás-bővítés révén kalkulálják.

A fideszes politikus a Pécsi Újság érdeklődésére azt mondta, a távol-keleti társaság által bejelentett és az európai kontinensen felépíteni szándékozott globális logisztikai központnak egyelőre nem jelölték ki a helyét:

- A kínaiak megvillantották annak a lehetőségét, hogy a jelenleg csak Senzsenben meglévő központjuk mellett egy Európa közepén létrehozandó másik logisztikai centrum is létrejöhet, de nem mondták, hogy ez feltétlenül Pécsett lesz. Ez nyilván majd csak az együttműködés olajozottsága, hatékonysága és a termelésbővítésből származó tapasztalatok következményeként valósulhat meg - közölte Hoppál.

Ha Pécsett épülne fel a központ, az sem biztos, hogy ide bejegyzett cég leányvállalataként tevékenykedne, azaz a Pécsre befolyó iparűzési adó nagyságával kapcsolatos kérdésekre még nincs válasz.

- Egyelőre örüljünk annak, hogy nem Kecskemét, nem Szeged vagy Debrecen a fejlesztés célpontja, hanem Pécs, és próbáljunk megfelelni az elvárásoknak - fogalmazott a honatya.

- Az elmúlt tíz évben egyébként nyolcvan komolyabb vállalkozás hagyta el Baranya megyét és tette át székhelyét a fővárosba, aminek elsősorban az volt az oka, hogy vidéken mindenfajta hatósági ellenőrzés (köztük az adóhatósági) lényegesen gyakoribb és szigorú - tudtuk meg Síkfői Tamástól, a Pécs-baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkárától. Ez mindenesetre előrevetítheti azt is, hogy a reméltnél kevesebb iparűzési adó folyhat be a város kasszájába, miután az ázsiaiak nyilván elgondolkodnak majd az egyéb lehetséges megoldásokon.

Képünkön: Páva Zsolt polgármester és a kínai nagyvállalat képviselői a pécsi központban.

H. L. B. - Fotó: Kálmándy FerencMTI