Horvát delegációnak büszkélkedett a Tettye Forrásház

2011. október 18. kedd 11:34

Horvát minisztériumi, hatósági és szakmai képviselőkből álló delegáció tett látogatást a Tettye Forrásház Zrt. Pécs melletti szennyvíztisztító telepén, kedden. A Magyar Szennyvíztechnikai Szövetség szervezésében a küldöttség a nap folyamán még több baranyai kisvárosban is megismerkedik a magyar szennyvízkezelési technológiákkal.

Kovács Károly, a programot szervező Magyar Szennyvíztechnikai Szövetség (MaSzeSz) elnöke az MTI-nek elmondta, Horvátország uniós csatlakozása kapcsán értékes ismereteket osztottak meg a Tettye Forrásház Zrt. szakemberei a szomszédos országból érkezett vendégekkel.

A szakmai napon a küldöttség tagjai betekintést kaptak a telep legjobb megoldásaiba és a folyamatban lévő felújítási munkálatokba, a pécsi vízszolgáltató emellett az uniós támogatással megvalósult, az ISPA-program keretében létrejött fejlesztések tapasztalatait is megosztotta a horvát szakemberekkel.

Az elnök elmondta: a MaSzeSz képviseli Magyarországot az Európai Vízügyi Szövetségben (EWA), amelyben a horvát félnek is vannak küldöttei; így alakultak ki azok a kapcsolatok, amelynek eredményeként megvalósulhatott a keddi látogatás.

Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója elmondta, a horvát fél élénken érdeklődött a két évvel ezelőtti szolgáltatói tulajdonváltással kapcsolatos részletek iránt, hiszen a multinacionális társaságok már megjelentek Horvátországban is.

Sándor Zsolt beszámolt arról is, hogy rövid, alig kétéves működésének első felében a Tettye Forrásház Zrt. saját pozícióit igyekezett megerősíteni. „Idén már elkezdtük építeni a szakmai kapcsolatokat. Ennek keretében teljes jogú tagjává váltunk a Magyar Víziközmű Szövetségnek, s szeretnénk, ha tagjai között tudna bennünket a MaSzeSz is" - mondta a vezérigazgató.

A pécsi szennyvíztelep gondoskodik a pécsi és környékbeli háztartásokban, valamint az iparban naponta átlagosan keletkező mintegy 25 ezer köbméternyi szennyvíz elvezetéséről és kezeléséről. Tavaly 11,8 millió köbméter szennyvizet kezeltek a telep szakemberei a hatóságok által előírt, szigorú határértékek betartásával.

Az 1982 és 1995 között épült telepen szennyvizes alkalmazásban az ország legnagyobb kapacitású alacsony nyomású UV-s fertőtlenítési technológiája üzemel 2010 óta.

A Tettye Forrásház Zrt.-t 2009 őszén hozta létre a pécsi közgyűlés, miután az akkori vízszolgáltató francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt.-vel határidőre nem egyezett meg a kisebbségi tulajdon visszavásárlásáról. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai 2009 október elején ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, és kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét, majd átvették a városi vízközműveket. Azóta Pécsen a Tettye a szolgáltató.

A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy 100 százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák. Időközben nemcsak Pécs, hanem a baranyai megyeszékhely környéki kisebb városok, községek is kikerültek a Pécsi Vízmű szerződött partnereinek köréből.