Emelik az állami horgászjegy árát, tovább csökken a pécsi pecások száma

2012. szeptember 21. péntek 19:12

Emelik az állami horgászjegy árát, tovább csökken a pécsi pecások száma

2013 januárjától a jelenlegi ezer helyett kétezer forintba fog kerülni az éves állami horgászjegy; az ennek megszerzéséhez szükséges vizsga díját idén augusztustól a korábbi ezer forintról 3500 forintra emelte a Vidékfejlesztési Minisztérium. Az emelések várhatóan tovább nehezítik az évek óta számos problémával küszködő Pécsi Horgász Egyesület helyzetét, amelynek tagsága tíz esztendő alatt ezerötszáz fővel zsugorodott.

A 2002-ben még 4800 fős tagságból tíz év leforgása alatt, idénre megközelítőleg 3300 fő maradt. 2009-ig közel hatszázan hagyták el az egyesületet; ennek okait Németh Tibor, a  Pécsi Horgász Egyesület ügyvezető elnöke, még nem a gazdasági válság számlájára írja: míg évekkel ezelőtt Baranyában összesen több mint húsz horgászegyesület működött – fejtette ki – mára a megye szinte mindegyik falujára jut egy ilyen szervezet.

A 2009 utáni három évben viszont már a válság súlyosbította a helyzetet, ekkortól napjainkig ugyanis 900 fővel lettek kevesebben – így az öt Pécs-környéki tavon gazdálkodó egyesület ügyvezetője, aki szerint a társadalmi egyeztetés nélkül hozott díjemelések tovább mélyítik nehézségeiket.

 

A görögöknél fordított a helyzet, igaz, a tengerbe nem kell telepíteni

A gazdasági válság keltette társadalmi krízissel, növekvő munkanélküliséggel küszködő Görögországban az elmúlt évben kétszer annyi horgászengedélyt váltottak ki, mint az előző években. A 37 ezer új horgász meg az az ötvenezer ember, akinek eddig is volt engedélye, nyilván nem az időt veri el. A nyugdíjasok és a munkanélküliek számára a naponta kifogható tíz kiló hal fontos élelmiszer- és jövedelemforrás lehet, de a parti őrség szerint egyre többen rapsickodnak a vizeken. A parti őrség tudatában van annak, hogy a szükség kényszeríti az embereket az orvhorgászatra, ezért inkább nem néznek oda.

A vizsgadíj emelése különösen az utánpótlás-nevelés szempontjából hat érzékenyen, pedig elkötelezett tehetséges fiatalokból nem lenne hiány. A közelmúltban a szlovéniai Radice-Sevnicában tartott horgász világbajnokság U-14-es csapatban arany-, egyéniben ezüstérmet szervezett a Sziklai Dominik, aki a pécsi egyesület tagja.

Gazdasági szempontból érzékeny változás, hogy főként az utóbbi néhány évben elmaradtak a napijegyesek is, akikből csak a Pécs-Malomvölgyi II-es tavon a 2000-es évek első felében évi milliós nagyságrendű bevétele volt az egyesületnek, szemben a jelenlegi néhány százezer forinttal. Ugyanakkor a tavak fenntartásának, köztük a haltelepítések költségeit továbbra is állniuk kell.

- Az időjárás befolyásolja a takarmányárakat, a termelőknél emelkedik a hal ára, viszont, ha nem telepítünk, nem jön a horgász, de ha nincs horgász, nincs miből telepíteni, ez egy ördögi kör – fogalmazott Németh Tibor. Érdeklődésünkre elmondta, spórolni leginkább a halőrök és munkatársak fizetésén tudnak.

Eközben pedig egyre gyakrabban gyűlt meg a bajuk a rapsicokkal, 2005-től érezhetően megemelkedett a hallopások száma: többször előfordult, hogy gumicsónakból hálóval fosztogattak az orvhalászok. A lopásokra gyorsan reagáltak, elrendelték a tavak éjszakai őrzését, s engedélyezték az éjszakai horgászatot is, így az engedélyes pecások is szemmel tudták tartani a vizeket.

Németh Tibor megjegyezte, problémáik hosszú távon csak akkor oldódhatnak meg, ha pozitív irányba indulnak el a keresetek, s az embereknek újra lesz miből fedezniük szabadidős tevékenységeiket.

Balikó Gergő