Egyre több a téves riasztás a pécsi tűzoltóknál: szórakoznak velük

2011. július 16. szombat 11:38

Egyre több a téves riasztás a pécsi tűzoltóknál: szórakoznak velük

Egyre többször kénytelen a tűzoltók potyára kimenni a megadott helyszínre - téves riasztás miatt. Kordé Norbert városi tűzoltóparancsnok szerint a kivonulás költségét nagyon nehézkes behajtani azoktól, akik rosszhiszeműen riasztották a testületet. A nyári szezonban gyakori, hogy darázsfészek eltávolításához kérik a tűzoltók segítségét, ám azt tudni kell, hogy a rovarmentesítés nem az ő feladatuk.

A téves riasztások száma mind havi, mind éves szinten változó, tudtuk meg Kordé Norbert tűzoltóparancsnoktól. Kétféle típusú segélykérést különböztetnek meg.

- Az egyik a téves jelzés. Ez az az eset, amikor valaki lát vagy érez valamit, és abból arra következtet, hogy baj van. Például télen, amikor a hó már leolvadt a palatetőkről és süt a nap, az szemmel láthatóan gőzölög. Egy arra járó csak annyit lát, hogy füstöl a tető. Rengeteg ilyen bejelentésünk volt már - mondta a parancsnok, aki ezt jóhiszemű bejelentésnek tartja.

A másik eset a vaklárma, amikor rosszmájúságból vagy viccből hívják őket. Ezeket megpróbálják szűrni, ugyanis a tűzoltóság birtokában van a nyilvános fülkék számainak.

- Ha vezetékes telefonról jön a hívás, akkor rögtön megnézzük, hogy nyilvános telefonfülkéből érkezik-e, mert abban az esetben be tudjuk határolni a helyzetét. Volt olyan alkalom, amikor az Ágoston térről telefonáltak, hogy Kertvárosban, a Maléter Pál úton ég egy lakás. Nyilvánvaló, hogy abból a fülkéből ez nem látható - mondott egy példát az álriasztás tipikus esetére. A mobilkorszakban a kártyás telefonokkal persze körülményesebbé vált a beazonosítás.

A vonulás költségeit jóhiszemű téves jelzés esetén nem lehet ráterhelni a bejelentőre. Vaklármához való vonuláskor azonban lehetőség van arra, hogy ha megfogják az illetőt, akkor kifizettetik vele a felmerülő anyagiakat.

- Nem kell mondanom, hogy ez nagyon nehézkes. De nem egy esetre emlékszem, hogy sikerült elfogni az elkövetőket a telefonfülke közelében, miután azonnal értesítettük a rendőrséget - árulta el Kordé Norbert.

A költségek függnek a távolságtól, és attól is, hány és milyen autó vonul ki. A tarifa kiszámolásánál nemcsak az üzemanyagot számítják fel, hanem úgy számláznak, mintha térítéses munkát végeznének. Így például egy vonulás költsége 10 km távolságra, hat emberrel és egy fecskendős autóval közel 30 ezer forintra tehető.

Nyaranta akut kérdéssé válik a darázsfészkek eltávolítása. A tűzoltóparancsnok szerint az nem az ő feladatuk:

- Mivel nem vagyunk szakértői a kérdésnek, nincsenek is speciális eszközeink. Csak olyanokat tudnánk használni mi is, amelyeket bárki beszerezhet a boltokban. Egyébként ezt a problémát mindenki képes megoldani, aki megfelelően beöltözik. Jellemző, hogy mindez csak a városokban probléma, falun el tudják távolítani a darazsakat.

Képünkön az Engel János úti tűzoltó laktanya.


H. L. B.