Búcsú a Havihegyen: a szélrózsa minden irányából érkezők találkoztak Pécsett
2015. augusztus 02. vasárnap 13:30

Csak jelentéktelen záporok zavarták meg vasárnap a hagyományos, négynapos Havihegyi búcsúra gyülekező híveket az első, horvát napon. Szinte egész Baranya megyéből érkeztek, a kicsiny falvakból is - volt, aki gyalog.
Az egész tettyei városrészben sok-sok horvát települt le az évek során. Az iparosok a bővizű Tettye patak lezúduló erejével hajtották gépeiket, vitték hírét a pécsi mestereknek, élték szorgos, munkás mindennapjaikat. Erről az Ágoston téri templom is őriz emléktáblát. Itt gyülekeztek vasárnap reggel a környékbeli falvakból és a Pécsről érkező zarándokok, akiket a Pécsi Horvát Önkormányzat és a Tanac Néptáncegyüttes hívta a búcsúra.
Hátukra vették a köveket
Az 1690-91. évi pestisjárvány elmúltával a pécsi polgárok nagy elhatározást tettek: templomot építenek a Kakasdombon, de úgy, hogy saját hátukon, vállukon cipelik fel a köveket a meredek úton. Havas Boldogasszony tiszteletére hat év múlva épült meg a búcsújárókat, Mária tisztelő zarándokokat váró hófehér ragyogású imaház. XVI. Gergely pápa 1844-ben búcsúkiváltságot adományozott a templomnak Szűz Mária ünnepeire.
A gyalogosan megtett út után találkoztak mindazokkal, akik már domb tetején, a templom előtt vagy a környéken várták a mise kezdetét. Többen felvették a népviseletet, ami minden faluban más jellegű. A színpompás összhatás apró mintákból épül, a táncosok déli fellépésükre készülve már eleve így jöttek, de ők akkor is felöltik jellegzetes viseletüket, ha saját falvaikban van közösségi rendezvény.
Katics Antalné Olaszból jött, sajnálkozva mondja, hogy már csak heten tudtak vele tartani, a többiek már nincsenek. Ő hosszú betegség után ismét itt van, mint harminc éve mindig. A nagy búcsúba jártak augusztus 5-én, ahol éjjel virrasztottak, imával járták körbe a templomot. Most már változik minden, mondja, kevés fiatal jön, szétszéledtek a világban. Az idősebbeknek fájó gondolat, hogy horvátul keresztelik, magyarul temetik őket, a kereszten még horvátul van a felirat, de magyarul szól a pap hozzájuk.
Vallási, közösségmegtartó, szellemi hagyományai vannak ennek a búcsúnak. Szinte egész Baranya megyéből érkeztek, a kicsiny falvakból is. Akad olyan, aki már hetvenen túl is tartja szokását, hogy Kátolyból gyalog jön Pécsre ezen a napon, talán a búcsú kegyelmének is köszönheti, hogy a többiek véleménye szerint úgy megy, mint a zerge.
Zúgott a harang a Havihegyen, horvát-magyar nyelvű misére várta a hívőket Battonyai János újmisés atya. Utána finom, bográcsokban készült ételek rotyogtak, majd kulturális műsort élvezhettek a résztvevők, ahol tamburazene is felhangzott, s a néptánc sem maradt el.
A hagyományok szerint a templom előtt rózsafüzér imádság, majd a loretói litánia előzte meg a délutáni szentmisét.
Hétfőn este hét órakor szabadtéri szentmisét mutat be Udvardy György pécsi megyéspüspök, majd görög katolikus szertartás után szentségimádás lesz éjfélig. Szerdán énekes körmenettel indul nap, majd több misét is celebrálnak, közöttük német nyelvűt is, végül ünnepélyes körmenet zárja a négynapos havihegyi búcsút.
Hárságyi Margit - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem semmi: több helyen havazik az...
- Jelentős havazásra figyelmeztet a...
- Pécsett rabolt három fiatal, Mohácson...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Sóoldat helyett fertőtlenítőt...
- A hét várhatóan legmelegebb napja vár...
- Kamionnal ütközött egy kisteherautó a...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Mutatjuk, kik nyerték meg az...