Amiért a harang szól: Hunyadi diadalát ünnepelték Pécsett
2011. július 22. péntek 16:20
Az összefogás fontosságát nevezték az 1456-os nándorfehérvári diadal legfőbb üzenetének a törökök felett aratott győzelem 555. évfordulóján, pénteken tartott megemlékezés szónokai Pécsen.
"Hunyadi János és csapata azért tudott győzni a török túlerővel szemben, mert ő és a katonák tudták, mit szeretnének elérni, hittek a hazájukban és összefogtak érte" - mondta Csizi Péter, a baranyai megyeszékhely fideszes alpolgármestere Hunyadi Jánosnak a város főterén álló lovas szobránál tartott ünnepségen.
Szavai szerint győzelmével Hunyadi János azt üzeni a ma emberének, hogy a legnagyobb gondok közepette is össze kell fognunk, s lehet, hogy az ellenség nem a török, hanem valamilyen gazdasági probléma lesz, de együtt mindent legyőzhetünk.
Frank Gábor címzetes gimnáziumi igazgató emlékezők százai és hagyományőrző csoportok előtt utalt arra: a Kapisztrán Szent János gyújtóhangú beszédeinek hatására összegyűlt keresztesek és a déli határok védelmét szinte egymaga megszervező Hunyadi János seregei legalább kétszeres török túlerővel néztek szembe Nándorfehérvárnál.
"A csata mindkét főhősének életpéldája mutatja hitbéli meggyőződésének szilárdságát, elszántságát, a jó ügy érdekében tömegeket lelkesíteni és megmozgatni tudó képességét" - mondta.
Rámutatott: Hunyadi János felismerte a népeket a közös cél érdekében összekötő erőt, serege magyar vezetéssel, de jelentős számú idegen népességgel diadalmaskodott. Kapisztrán Szent János pedig az önfeláldozó feladatvállalás példaképe, a küzdelem szellemi atyja lett. Felkereste a Kárpát-medence városait, köztük Pécset is, szuggesztív személyisége mély benyomást tett az emberekre, és az ő buzgalmának köszönhető a keresztesek harcban mutatott lelkesedése.
Frank Gábor szólt arról is, hogy III. Kallixtusz pápa napi háromszori harangszót rendelt el, hogy imára hívjon és buzdítson a hódítók elleni küzdelemre. A győzelmet már akkor sokan az ima erejének tulajdonították. A déli harangszó gyakorlata ezután vált általánossá, hálaadás volt a nándorfehérvári csodáért.
"A harangok az egész keresztény világban minden nap délben megszólalva jelzik, hogy a kereszténység védelme, az összetartozás minden időben és helyen fontos kötelesség" - jegyezte meg.
A címzetes gimnáziumi igazgató szerint a nándorfehérvári győzelem üzenete ma a helytállás, az európaiság, a magyarság és a vele küzdők áldozathozatala Európáért, a nemzetközi összefogás, valamint a maradandó erkölcsi tanulság.
Frank Gábor szerint a megemlékezés, a közös hagyomány fenntartása azokon múlik, akik szerte az országban részt vesznek a nándorfehérvári diadal évfordulójára szervezett eseményeken. "A politikusok és a pedagógusok kiemelt feladata ezen emléknap fenntartása, különösen az ifjúságban és a részvételre való mozgósításban" - hangoztatta.
A megemlékezés végén Varga László kanonok plébános és vitéz Szalay László református tábori lelkész mondott áldást, majd pártok képviselői és hagyományőrzők megkoszorúzták Hunyadi János szobrát.
Az ünnepség után a főtéri dzsámiban Kele Pál címzetes apát celebrált ünnepi misét, majd a Barbakán bástyánál hagyományőrző csoportok harci játékát tekinthették meg az érdeklődők.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hideg éj után felhős napunk lesz...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Tavaly négyszáz sérüléses balesetet...
- Tragédia Baranyában: tóba fulladt egy nő
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Ragadozók tízezreit telepítették a...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Meghosszabbították a nevezést a...
- Nepomuki Szent János ünnepére készül...
- Nyoma veszett egy 16 éves lánynak...