Ádám Antal és Nagy Imre vehette át idén a rangos pécsi elismerést, a Tüke-díjat
2016. január 21. csütörtök 20:54

Csütörtökön este a Dóm Kőtárban adták át a Tüke-díjat. A Tüke Alapítvány a pécsi polgárok ajánlásának figyelembe vételével úgy döntött, hogy idén ketten, dr. Ádám Antal jogászprofesszor és dr. Nagy Imre irodalomtörténész kapják a rangos elismerést. A Mecsek Egyesületnek elismerő oklevelet és emlékérmet adományozott az alapítvány.
Immár tizenharmadik alkalommal adták át Pécsett a Tüke-díjat.
Csütörtökön délután a Pécsi Székesegyházban Garadnay Balázs kanonok, a Tüke Alapítvány alapító tagja celebrált ünnepi misét, majd fél nyolckor a Dóm Kőtárban folyatódott az ünnepség.
Az eseményen bejelentették, hogy az alapítvány kuratóriuma úgy határozott- figyelemmel kísérve a polgárok által javasolt személyek életútját, szakmai tevékenységüket -, hogy kiemelkedő, példaadó tevékenységük elismeréseként 2016-ban két személynek is adományoz díjat.
Az elismerést dr. Ádám Antal jogászprofesszor és dr. Nagy Imre irodalomtörténész vehette át.
Dr. Ádám Antal jogász, egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem professor emeritusa 1930-ban született Jánoshalmán, földműves család gyermekeként. Baján érettségizett. 1949-től a Pécsi Egyetem Jogi Karának hallgatója. Tanulmányainak kitüntetéssel zárult befejezése után, 1953 júliusában az intézmény Alkotmányjogi Tanszékére nevezték ki tanársegédnek.
1954 szeptemberétől Budapesten tanult és dolgozott aspiránsként. Az államfői funkcióról írt kandidátusi értekezését 28 évesen védte meg. 1958-tól ismét a pécsi jogi karon dolgozott, ahol 1967-ben, a Pécsi Egyetem alapításának 600. évfordulóján nevezte ki a kormány az alkotmányjog professzorává.
1975-től 1978-ig dékáni tisztséget töltött be a Karon, 1990-től 1998-ig alkotmánybíróként tevékenykedett. 2000-től-2015-ig végezte a „Jura" c. folyóirat főszerkesztői teendőit. Jelenleg is ellátja a „PhD Tanulmányok" c. kari kiadványsorozat szerkesztői feladatait.
A Magyar Köztársaság 1989. október 23-án történt kikiáltása után tagja lett az Országos Választási Bizottságnak. Egy cikluson keresztül elnöke volt a Baranyai Területi Választási Bizottságnak is.
A joghallgatók három alkalommal a jogi kar legnépszerűbb oktatójává választották. Hat évtizedet átfogó tudományos kutatómunkásságának eredményeként több mint 450 szakmai publikációja és közel 150 újságcikke jelent meg.
Dr. Ádám Antal vázolt felsőoktatási, tudományos és széles körben népszerű közéleti munkásságának elismerését jelenti a nagyszámú pécsi polgár ajánlása a Tüke-díjra.
Dr. Nagy Imre irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem professor emeritusa 1940-ben született, több generáción át Pécsett élő család gyermekeként.
1958-ban érettségizett a Nagy Lajos Gimnáziumban. Felsőfokú tanulmányait a Pécsi Tanárképző Főiskolán és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte.
1966-ban szerzett magyar nyelv és irodalom szakos tanári diplomát, majd 1969-ben az ELTE-n bölcsészdoktorrá avatták. Középiskolai tanárként dolgozott a mohácsi gimnáziumban, majd Pécsett, a Zipernowsky Károly technikumban.
1975-től szakfelügyelőként a pécsi és baranyai magyar-oktatás színvonalának emelésén munkálkodott, a műközpontú irodalomoktatás jegyében.
1980-ban került a felsőoktatásba. 1986-ban lett az irodalomtudomány kandidátusa, 1998-ban habilitált doktor. Ugyanebben az évben nevezik ki egyetemi tanárrá. 2006-ban lett a Magyar Tudományos Akadémia doktora.
A Művészettudományi Intézet igazgatóhelyetteseként, később tanszékvezetőként fontos részt vállalt a pécsi bölcsészkar irodalmi programjának kialakításában.
A felsőoktatásban tevékenykedő, elkötelezett tanárként, a XIX. Század magyar irodalmából tartott színvonalas előadásai a hallgatók között nagy elismerésnek örvendtek. Nemzedékekkel szerettette meg az irodalmat.
2004-től 2006-ig az ún. „Bolognai"szakbizottság országos elnökeként az ezredforduló kihívásainak megfelelő mesterszakos magyar nyelvi és irodalmi program reformját és fejlesztését irányította.
A magyar irodalomtörténet területén végzett tudományos munkássága már középiskolai tanári időszakában elkezdődött. Sorra jelentek meg publikációi országos irodalomtörténeti folyóiratokban, s vált neve ismerté szakmája területén. Tudományos munkásságának eredményeit 12 önálló könyvben, monográfiában, 150 tanulmányban, és közel 1000 cikkben publikálta, mellyel hozzájárult az egyetem, illetve a bölcsészkar szakmai tekintélyének növeléséhez.
Több ciklus óta elnöke a Pécsi Akadémiai Bizottság Irodalomtörténeti Munkabizottságának.
Kutatási területe a felvilágosodás és a romantika irodalma, a magyar dráma és színház története, de elmélyülten foglalkozik Katona József életművének filológiai vizsgálatával éppúgy, mint Kisfaludy Károly színműveinek elemzésével. Napjainkban a Bánk bán új értelmezésén dolgozik.
Szívügyének tekinti szülővárosa irodalmának, kultúrájának vizsgálatát. Tudásával, az irodalmi és művészeti értékek iránti fogékonyságával az itt élők érdeklődését, ízlését formálja.
1990 és 2006 között a Dunántúli Naplóban közölt filmkritikáit hétről hétre olvashatta a pécsi közönség. Ebből az anyagból jött létre a 2014-ben publikált kétkötetes műve, az ezredforduló filmművészeti körképe, amely 2015-ben második kiadásban is napvilágot látott.
A Pécsi Szemlében 2007-től 2012-ig tanulmányokat közölt a pécsi irodalom évszázadairól.
2013-ban megjelent Öttorony című könyve, amely a pécsi irodalmi műveltség történetét foglalja össze a kezdetektől a huszadik századig.
Érdeklődéssel kíséri a kortárs pécsi irodalom fejleményeit. 1995-ben könyvet publikált Bertók Lászlóról, majd 2015-ben A második kapu. Bertók László kései költészete címmel jelent meg újabb monográfiája.
2015-ben a Csorba Győző Társaság elnökévé választották. A díjazott a múlt hagyományait tisztelő s a jövőt gazdagító polgár alakját testesíti meg, akinek a tevékenysége jelentősen hozzájárul az egyetemes emberi értékek fejlesztéséhez. Értékteremtő, szakmailag sokrétű, oktatói, irodalmi, és közéleti munkája elismerését jelenti a nagyszámú pécsi polgár ajánlása a Tüke-díjra.
Figyelemmel kísérve a Pécset működő civil szervezetek tevékenységét, ebben az esztendőben fennállásának 125.évfordulóját ünneplő Mecsek Egyesületnek elismerő oklevelet és emlékérmet adományozott a kuratórium.
Az egyesület a Mecsek turista értékeinek fejlesztése, élhetőbbé, vonzóbbá tétele, épített örökségének folyamatos védelme, az egyesület természetvédelmi filozófiája, a példaként állítható gazdag egyesületi múlt, illetve a patinás egyesület 125 évvel ezelőtti megalakulására emlékezve, az elődeik nyomdokain haladó, a pécsi polgárok számára hasznos munkájáért kapta az elismerést.
Képünkön: a díjazottak.
EQM - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Megdőlt egy szakállas országos...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...