A poszt-Covid szindrómával kapcsolatos kutatásokra nyert el támogatást a PTE
2022. augusztus 05. péntek 14:05

Mintegy másfél milliárd forint támogatást nyert el a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a koronavírus-betegséggel, továbbá annak lezajlását követő tünetegyüttessel kapcsolatos kutatásokra - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény pénteken közleményben az MTI-t.
Azt írták, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Tématerületi Kiválósági Program támogatásából megvalósuló kutatások célja olyan klinikai vizsgálatok előkészítése, melyek segítik a Covid-19 betegséggel és a poszt-Covid szindrómával kapcsolatos gyógyításokat.
A szakemberek többek között elvégzik a koronavírushoz kapcsolódó laboratóriumi, preklinikai és klinikai vizsgálatokat, valamint a kórházi kezelést nem igénylő Covid-19 fertőzés idegrendszeri és pszichológiai következményeinek vizsgálatát.
A közleményben Kovács L. Gábort, a projekt vezetőjét idézve emlékeztettek arra, hogy a koronavírus hazai megjelenésekor a PTE Szentágothai János Kutatóközpontban (SZKK) működő virológiai kutatócsoport azonnal hozzákezdett a hazai és régiós diagnosztikai vizsgálatokhoz; a szakemberek munkáját nagyban segítette, hogy a kormányzat életre hívta a koronavírus kutatási akciócsoportot, melynek vezetésével Jakab Ferenc pécsi virológus professzort bízta meg.
Az akciócsoport elsődleges feladata a hazai kutatások összefogása, koordinálása, valamint a vírusfertőzés leküzdésére és a fertőzöttek kezelésére irányuló specifikus kezelések kidolgozása.
"Annak ellenére, hogy a kutatások jelentős része a PTE SZKK különleges 4-es biológiai biztonsági szintű laboratóriumában zajlott, igen jelentős volt a hazai és nemzetközi kollaborátorok szerepvállalása is" - idézték a kommünikében a professzort.
A vizsgálatokban több biotechnológiai cég és számos kutatócsoportok vett részt, összesen mintegy 20 együttműködő partner bevonásával indultak meg a kutatások - olvasható a közleményben.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szeles, borult, hűvös és esős nap vár...
- A pécsi vásárban néha átok is jár a...
- Helyi járatú busszal ütközött egy...
- Bent égett a lángoló házában egy...
- Titkos szavazáson döntött a PTE...
- Kelenföldre érkeznek, s onnan is...
- Rengeteg drogot találtak egy férfi...
- A hó végéig marad a megváltozott...
- Aranybevonatú, személyre szabott...
- Újabb két drogdílert vontak ki a...