Vízimalmot épít Ráckeve a turistáknak
2008. március 23. vasárnap 12:04
Dávid László elmondta: a Csepel-szigeten fekvő Ráckevén évszázadokon át nagy hagyományai voltak a vízimolnárságnak, generációk sorának nyújtott e munka megélhetést. Az utolsó vízimalom a '60-as években még ringott a Dunán, ám egy téli jégzajlás megrongálta és elsüllyedt. Búvárok hozták a felszínre és darabjai ma a Szentendrei Néprajzi Múzeum raktárában pihennek.
A város társadalmi összefogással most nekilát az egykori hajó szakasztott másának elkészítéséhez - utalt rá a polgármester. A 40 köbméternyi faanyag már rendelkezésre áll. Régi rajzok alapján látnak hozzá a munkához, amelyhez vasas, asztalos, hajóépítő mesterek ajánlották fel segítségüket. A vízimalom hengerszékét pedig a szentendrei múzeum bocsátja letétként rendelkezésre. Ezzel a szerkezettel őrölték az elődök a búzát, kukoricát.
A molnárhajó eredeti helyén, a Piactér mellett, a híd lábánál kap majd helyet, de nem a folyó sodró vize, hanem villanymotor hajtja majd a hengerszéket.
A látványosság részét képezi Ráckeve turisztikai fejlesztési programjának, amelyben helyet kap a kofahajó felújítása is. Ez a vízi jármű egykoron a környéken termesztett zöldség, gyümölcs szállítmányokat hozta a Duna parton ma is működő hangulatos piacra, s e hagyományt újra élesztik - hívta fel rá a figyelmet Dávid László.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Eltűnt egy 11 éves baranyai kisfiú,...
- Faggyal, havazással és széllel...
- Hargitai János elárulta, szerinte mi...
- Elsöprő a plusz kéthavi nyugdíj és a...
- Majd' kétszáz drogterjesztőt...
- Pécsett új lelki elsősegély indult,...
- Befektetési trendek 2026-ra: mely...
- Itt a menetrend, így alakul meg...
- Durván felpörgött márciusban az...
- Mintegy 300 végzős érettségizik az...

