Orbán: a gazdaság magyar lábakon álljon

2010. március 09. kedd 17:24

Befejezte gazdaságpolitikai "körútját" Orbán Viktor: a Fidesz elnöke február közepe óta három, a gazdasági élet szereplőit tömörítő szervezet képviselőivel találkozott. A rendezvényeken több vállalást is megfogalmazott a vállalkozók számára.

Orbán Viktor a találkozókon meghirdette a nemzeti gazdaságpolitikát és az értékteremtő piacgazdaságot: ezek fő jellemzője az, hogy "a magyar gazdaságnak magyar lábakon kell állnia", illetve az, hogy összefogásra és a munkára épül.

A politikus először február 18-án, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) fórumán vett részt, majd március 2-án ellátogatott a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) ünnepi rendezvényére, hétfőn pedig a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) konferenciáján szólalt fel.

A pártelnök által meghirdetett nemzeti gazdaságpolitika hangsúlyos eleme az, hogy elkötelezetten védeni kell a magyar gazdaság erőforrásait: a termőföldet, a vízkészletet, a kiváló magyar árukat, a magyar termelőket és fogyasztókat. A politikus úgy fogalmazott, hisz a magyar gazdaságban, ismeri ugyanis a magyar embereket, vállalkozókat, rátermettségüket.

Az értékteremtő piacgazdaságról szólva azt emelte ki: az a munkaerő hozzáadott értékére épül, magyarul, magyar fejjel gondolkozik, magyar munkaerőt alkalmaz, magyar erőforrásokra épít, a magyar beszállítókat részesíti előnyben, azaz Magyarország erejét növeli.

A rendezvényeken több vállalást tett a pártelnök a vállalkozók számára, és aláhúzta: "haza kell hívni a vállalkozókat". Mint mondta, le kell zárni azt a korszakot, amely azt üzente a vállalkozóknak, hogy "el lehet menni". "Ha vissza akarjuk állítani a termelés és az értékteremtés tekintélyét, ahhoz vissza kell adnunk a vállalkozás szó eredeti és pozitív értelmét" - jelentette ki Orbán Viktor.

Ezek fényében a Fidesz elnöke bejelentette: ha pártja kormányra kerül, akkor a vállalatok adóterheit négy, a lakosságét hat év alatt a régiós versenytársak szintjére, majd a későbbiekben valamivel az alá csökkenti.

Az euró bevezetéséről szólva kiemelte, csak akkor nevezik meg az időpontját, ha az reálissá válik. Támogatják azt is, hogy szakmai, regionális tőketársaságok jöjjenek létre 2011 során.

A termelésről szólva a pártelnök megismételte, hogy terveik szerint 10 év alatt egymillió munkahelyet hoznak létre. Orbán Viktor a piacteremtés kapcsán azt mondta: a kis- és középvállalkozások (kkv) fellendítéséhez aránymódosításra van szükség az uniós források esetében a gazdasági és nem gazdasági célú beruházásoknál, utána pedig a kkv-k irányába; elérhető, hogy a hazai termelő kkv-k az uniós támogatásokból 50 százalékban részesüljenek.

Orbán Viktor vállalta, hogy ha kormányra kerülnek, szabályokat alkotnak az örökösödési rend, a szabad vagyon áthárítási jogának fenntartására érdekében, mert az "államnak nincs keresnivalója az egyenes ági öröklésnél, a családi ügyekben nemcsak vállalkozás, hanem senki esetében".

A termőföldvásárlások és a közbeszerzések rendezése kapcsán olyan országokat hozott fel példaként, ahol szigorú, a helyi termelőket előnyben részesítő szabályokat alkalmaznak. "Magyarországon pont annyi termőföldet lehet majd külföldinek vásárolni", mint ahogyan a magyarok tudnának Ausztriában vagy Franciaországban.

Vállalta azt is, hogy 2012-re a hazai közbeszerzéseken a többségi magyar tulajdonban lévő vállalkozások ugyanolyan arányban lesznek nyertesek, mint a német és a francia gazdaságban az ottani többségi tulajdonú cégek.

A pártelnök bejelentette azt is: gazdasági tényfeltáró bizottság felállításáról döntött a Fidesz. E testület vezetését Varga Mihály volt pénzügyminiszterre bízzák, és felhatalmazzák, hogy külső szakértők bevonásával kezdje meg a gazdaság teljes átvilágítását. A pártelnök indoklásképpen azt mondta, Magyarországon van egy olyan "úttorlasz", amely máshol nincs: az, hogy néhány év óta az országban gyakorlattá vált, hogy a kormány eltitkolja és meghamisítja a költségvetési számokat.

A három beszéd közös jellemzője volt a "spekuláció és termelés" szembeállítása. A pártelnök szerint ugyanis a spekuláció "burjánzása" folytán egy olyan pénzkapitalizmus alakult ki, amelyben "a más pénzének kockáztatása jelenti a normát"; holott a termelést vagyis a munkát nem váltja ki a spekuláció.

Álláspontja szerint a gazdaság és politika együttműködésének középpontjába is a munkának kell kerülnie.

Orbán Viktor a vállalkozókat arról biztosította, hogy együttműködik velük egy leendő Fidesz-kormány. Az MKIK-val egy közös nyilatkozatban rögzítették a szándékaikat, a BKIK rendezvényén a budapesti vállalkozók aktív segítségét kérte a főváros saját gazdaságpolitikájának kialakításában. A legtöbb konkrétumot a VOSZ fórumán fogalmazta meg, ott mellé állt a szervezet hat javaslatából ötnek.

(mti)