Nyílvános a szabálysértési nyilvántartás
2010. június 14. hétfő 19:55
Emlékeztetett arra, hogy korábban a 12 különböző hatás- és illetékességi körű szabálysértési hatóságnak külön-külön vezetett, "papíralapú" nyilvántartása volt, ez nehezítette a szabálysértők "előéletének" nyomon követését.
Az új, az adatokat összesítő elektronikus adatbázishoz a közigazgatás, a bűnüldözés, az igazságszolgáltatás szervei, valamint a Nemzetbiztonsági Hivatal férhetnek hozzá, de lehetőség van arra is, hogy térítési díjért más szervezetek is "lekérdezhessenek" adatokat.
Példaként említette, hogy a jövőben a rendezvények, például futballmeccsek rendezői is lekérhetnek adatokat a központi rendszerből, hogy a korábban kitiltott "nemkívánatos" személyek ne juthassanak be az adott programra.
Bármely magánszemély is lekérheti a rá vonatkozó adatokat az interneten keresztül (www.nyilvantarto.hu), ez a lehetőség évente egyszer ingyenes. Az adatszolgáltatást az Ügyfélkapun keresztül teljesítik, hogy illetéktelenek ne férhessenek hozzá mások adataihoz.
Az új rendszerben csak a 2010. január 1-jétől bevitt adatok szerepelnek, a korábbiak nyilvántartása megmarad "papíralapon".
Az új nyilvántartással ki lehet szűrni a visszaeső bűnelkövetőket, például, azokat, akik rendszeresen követnek el 20 ezer forint alatti bolti lopásokat, így adott esetben tettük már nem szabálysértésnek, hanem bűncselekménynek minősülhet majd. A szakemberek azt várják az új rendszertől, hogy közvetve csökkenti majd a szabálysértések számát.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Tűzhelyen felejtett olaj miatt...
- Hatcsöcsű, Junoszty, Százéves: nagyon...
- Még várják a jelentkezőket a Nyári...
- Buszok járnak a vonatok helyett...
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Kétnapos búcsúra várják a híveket a...
- Orbán Viktor: a magyarok pénzének...
- Rókát látott Pécsett? Nincs ezzel...
- Két percen belül a vérző sérült...
- Három éve várja a vevőket az új pécsi...