Mintha Pesten írták volna a jelentést

2010. szeptember 08. szerda 21:30

Az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának fideszes elnöke szerint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselőjének a magyarországi médiaszabályozást kifogásoló jelentése "nagyon úgy néz ki, mintha Budapesten írták volna".

L. Simon László szerdai sajtótájékoztatóján kifejtette: az EBESZ sajtószabadság-képviselője által ismertetett jelentés szóról szóra azokat a "vádpontokat" tartalmazza, amelyeket az MSZP az elmúlt hónapokban hangoztatott.

Jó lenne, ha végre megváltozna az az 1998 és 2002 között jellemző gyakorlat, hogy "Magyarországon valakik megírnak anyagokat, ezeket kijuttatják nemzetközi szervezetek vezetőihez, majd ezek az anyagok a nemzetközi szervezetek fejléces papírjain jelennek meg" - mondta L. Simon László. Hozzáfűzte: szerencsés volna, ha a nemzetközi szervezetek a kormány véleményét is kikérnék a már elfogadott vagy elfogadásra váró jogszabályok megítélése előtt, mert így elkerülhetők lennének az olyan, az "ellenzéki informátorok véleményét tükröző" tárgyi tévedések, amelyek az EBESZ jelentésében is előfordulnak.

A fideszes politikus ezzel arra reagált, hogy Dunja Mijatovic, az EBESZ sajtószabadság-képviselője egy jogi szakvélemény alapján kedden ismét a magyarországi médiaszabályozás felülvizsgálatát szorgalmazta, mert amiatt szerinte a közszolgálati médiát a közvetlen politikai irányítás veszélye fenyegeti.

Az EBESZ tisztviselője Martonyi Jánosnak írt levelében úgy foglalt állást: ha a változatlanul hagynák, az Országgyűlés által júliusban elfogadott médiacsomag "erőteljesen korlátozná a médiapluralizmust, a sajtó függetlenségét, megszüntetné a közszolgálati média függetlenségét, és bénító hatással lenne a demokráciában alapvető fontosságú szabad véleménynyilvánításra és nyilvános vitára".

L. Simon László a jelentés megállapításaira reflektálva elmondta: körülbelül egy héttel ezelőtt Nicolas Sarkozy köztársasági elnök menesztette a francia televízió - korábban általa kinevezett - vezetőjét. "Érdekes módon erről nem született EBESZ-jelentés" - fogalmazott a fideszes politikus, hangot adva annak a véleményének, hogy ha Orbán Viktor járna el így, "nemzetközi hisztéria lenne".

Arra is kitért, hogy az EBESZ-jelentés a médiacsomag egyik elemeként elfogadott alkotmánymódosítást is kifogásolta. L. Simon László ezzel összefüggésben emlékeztetett: Sólyom László köztársasági elnök az alkotmánymódosítást azonnal aláírta, és annak tartalmát senki sem támadta meg az Alkotmánybíróságnál.

Válaszul arra, hogy az EBESZ jelentése szerint az új médiaszabályozás szűkítené a tevékenységüket beindítani képes tartalomszolgáltatók körét, a fideszes bizottsági elnök kijelentette: Magyarország ennek ellenkezőjét, a színvonalas magyar nyelvű műsorszolgáltatók számának növekedését szeretné.

"Ha ezt Kínával kapcsolatban fogalmazta volna meg az EBESZ, az jogos bírálat lett volna" - mondta L. Simon László a jelentés azon pontját kommentálva, amely szerint a hazai médiaszabályozás alkalmas lehet az internet korlátozására.

A fideszes politikus ezenkívül kifogásolta, hogy az EBESZ véleménye nem vette figyelembe azokat a módosító indítványokat, amelyeket a várhatóan ősszel elfogadásra kerülő "médiaalkotmány" néhány pontatlan megfogalmazását orvosolandó nyújtottak be kormánypárti képviselők.

"Jó reggelt kívánok" - így reagált L. Simon László arra, hogy az MSZP szerdán közölte: az Alkotmánybírósághoz fordult, mert a szocialisták véleménye szerint alkotmánysértő a médiát és hírközlést szabályozó egyes törvények módosításával létrehozott finanszírozási rendszer és intézményrendszer, valamint a jogszabály számos más paragrafusa.

A fideszes politikus elmondta: majdnem két hónap telt el az indítvány elfogadása óta, azt azonban továbbra sem tudja, hogy az MSZP szerint mitől alkotmányellenes az új médiaszabályozási konstrukció. Ezért arra kérte a szocialistákat, alkotmánybírósági beadványukat a Fidesz-frakcióhoz is juttassák el, hogy végre kiderüljön, a törvénymódosítás mely elemeit tartják az alaptörvénnyel ellentétesnek.

(mti)