Hírügynökséget vett a baloldal

2011. január 17. hétfő 16:28

Hírügynökséget vett a baloldal
Braun Róbert (képünkön) szakmai, nem pedig politikai befektetésként tekint a Független Hírügynökség (FH) megvásárlására - nyilatkozta az MTI-nek. Az általa vezetett B and P Braun and Partners tanácsadó vállalat február 15-től tulajdonolja a hírügynökséget, amelyet szolgáltatásait bővítve piacvezetővé tenne.

A korábban Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc volt kormányfők tanácsadójaként is dolgozó Braun Róbert az MTI-nek hétfőn elmondta: meggyőződése, hogy baloldali hír, s így baloldali hírügynökség nem létezik.

Balliberális hírgyár marad

Mint ismert, a Magyar Távirati Iroda élére néhány hónapja kinevezett Belénessy Csaba több nyilatkozatában is leszögezte: az MTI közszolgálati híreit záros határidőn belül ingyenessé fogják tenni, s úgy tudjuk, április elejétől ez meg is valósul.
Ennek megfelelően a továbbra is "fizetős" Független Hírügynökség pozíciói, mely jelenleg az MTI napi hírmennyiségének alig egyötödét produkálja, a sajtópiacon a jelenlegi szerény mértékhez képest is nehezen lennének tarthatók.
Így az, hogy Braunék megvásárolták a - korábban is baloldali orientációjú - céget, gazdasági szempontból nehezen indokolható, politikai okokkal (azaz, hogy a baloldali felügyelet alól kivont ingyenessé váló állami hírügynökséggel szemben továbbra is maradjon balliberális hírgyár Magyarországon) annál inkább.
Az ugyanis borítékolható, hogy az FH-nak a jövőben sem lesz több bevétele, mint amennyi jelenleg van, sőt. Az ezután a volt SZDSZ-kabinetfőnök, majd Gyurcsány- és Medgyessy-tanácsadó Braun Róbert cége azonban, mint "független intézmény" szállíthatja a híreket - szemben az állami tulajdonú, azaz "a jobboldali kormány befolyása alá került" MTI-vel. S ez még, ha áttételesen is, de sokat hozhat a konyhára a későbbiekben.

- Aki baloldali híreket akar gyártani, az manipulálni akar, amihez nekem se kedvem, se időm, se pénzem nincs - jelentette ki. Hozzátette, hogy bár dolgozott politikai kommunikációs tanácsadóként, az általa 2005 óta vezetett vállalatnak nincs és soha nem is volt állami megrendelése.

Hasonlóan nyilatkozott az MTI-nek Kövesdi Péter, az FH alapító főszerkesztője. Mint mondta, egy hírügynökségnek középen kell állnia, és meggyőződött róla, hogy ezt az új tulajdonos is így gondolja.

A hírügynökség eladását Kövesdi Péter - aki az egyik tulajdonos volt - azzal magyarázta: olyan tőkeerős befektetőt kerestek, amely évekre előre garantálni tudja az FH működését, bővíti a szolgáltatásait és technikai lehetőségeit.

Braun Róbert ezt azzal egészítette ki: célja, hogy piacvezetővé tegyék a 2004 óta működő Független Hírügynökséget. Elmondta: úgy vélik, vannak olyan funkciók, amelyet egy magánkézben lévő hírügynökség hatékonyabban tud ellátni, mint állami vetélytársa, meggyőződése szerint ugyanakkor az MTI-nek is érdeke a piaci verseny.

Az új tulajdonosok közleményükben azt tudatták: céljuk az FH által megteremtett hitelességre és függetlenségre támaszkodva megerősíteni a hírügynökség vezető szerepét a független hírügynökségek között, valamint piaci viszonyok között működő, üzletileg is sikeres alternatívát kínálni az átalakuló közszolgálati Magyar Távirati Irodának. Mint megjegyezték: "mintaként" a brit Press Associationre tekintenek.

A Független Hírügynökség főszerkesztője a jövőben Szörényi Péter, a Magyar Rádió korábbi szerkesztő-műsorvezetője, a Magyar Televízió Híradójának egykori főszerkesztő-helyettese lesz, aki legutóbb a TV2 reggeli műsorának főszerkesztőjeként dolgozott.

A cég új ügyvezetője, Breitner Miklós korábban a Népszabadság Zrt. vezérigazgatója és a HVG Zrt. stratégiai és értékesítési igazgatója volt.

Kövesdi Péter alapító főszerkesztő továbbra is az FH munkatársa marad. Az MTI-nek azt mondta: feltehetően főszerkesztő-helyettes vagy vezető szerkesztő lesz, munkaköréről azonban még nem egyeztettek.

Braun Róbert a vételár összegéről nem kívánt nyilatkozni.

Braun Róbert, a B and P Braun and Partners névadója a kilencvenes évek közepén az SZDSZ kabinetfőnöke, majd a Sziget fesztivál kommunikációs igazgatója és az Index.hu Rt. vezérigazgató-helyettese volt. A Medgyessy-kormány alatt tanácsadó, utóbb helyettes államtitkár a Miniszterelnöki Hivatalban, 2005 tavaszáig pedig Gyurcsány Ferenc kormányfő főtanácsadója volt. Távozása után kommunikációs tanácsadással foglalkozó céget alapított, 2010 tavasza óta a Magyar Nemzeti Bank elnökének kommunikációs tanácsadója.

A Braun Róbert és Iglódi Csaba tulajdonában álló B and P Braun and Partners korábban tulajdonrészt szerzett az online hirdetések kiszolgálásának piacán vezető Adverticum Zrt.-ben.