Hiller: előnyös a Bologna-folyamat
2010. március 11. csütörtök 14:30

Az előnyök már a bevezetés utáni években látszottak, s az elkövetkező évtizedben várhatóan még sokkal több előnnyel jár majd Magyarország számára a Bologna-folyamat. Hiller István azt mondta, nem gondolja, hogy a rendszer hibátlan, alakítani és hozzá alkalmazkodni a magyar oktatáspolitika felelőssége - fejtette ki.
A magyar miniszter hazánk felkészültségét és a bevezetést hetesre értékelte egy tízes skálán. Hiller István kitért arra is, hogy a Bologna-folyamat egyik célja a mobilitás megteremtése. Magyarországról a bevezetés óta 25 ezren utaztak külföldi tanulmányokra, míg hazánk tízezer hallgatót fogadott. A Bologna-folyamat országai célul tűzték ki, hogy a mobilitási rátát 2020-ig 20 százalékra emelik. A miniszter Magyarország esetében a 25 ezres létszám megötszörözését tartja reálisnak az elkövetkező évtizedben.
A miniszter úgy értékelte, hogy a munkaerőpiac az alapképzési diplomát befogadta, el lehet vele helyezkedni. Hiller István azt mondta, ha azt kérdeznék tőle, ma aláírná-e a Bologna-dekrétumot, a válasza egyértelmű igen lenne.
A konferenciáról szólva kiemelte: 25 éve nem volt ilyen jelentős nemzetközi oktatási találkozó, mint a mostani. A fórum csütörtöki nyitónapján felszólal Hiller István, Márius Rubiralta spanyol oktatási államtitkár és Andrulla Vasziliu oktatásért felelős uniós biztos. A résztvevők áttekintik az Európai Felsőoktatási Térség eddigi eredményeit és jövőben várható kihívásait. Döntenek Kazahsztán Európai Felsőoktatási Térséghez (EFT) történő esetleges csatlakozásáról is. A miniszter közlése szerint ezt azt mutatja, hogy az EFT koncepciója túlmutat az unió határain.
A konferencia, amelyen 46 ország vesz részt, pénteken az osztrák fővárosban folytatódik.
Huszonkilenc ország - közöttük Magyarország - 1999 júniusában fogadta el az összetartozó Európai Felsőoktatási Térség kialakításáról szóló bolognai nyilatkozatot, amelyben célként nevezték meg a diplomák átlátható és összehasonlítható rendjének kialakítását, az egymásra épülő, kétciklusú oktatási rendszer bevezetését, a hallgatói mobilitást segítő egységes kreditrendszer kialakítását, a hallgatói, oktatói és kutatói mobilitás segítését, továbbá az európai együttműködés támogatását a minőségbiztosításban.
Kép és szöveg: MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Egészséges csecsemőt hagytak egy...
- Nyugdíjasoknak újít fel üresen álló...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Ragadozók tízezreit telepítették...