Befejeződött a hazai fülesbagoly-állomány számlálása
2026. január 27. kedd 14:18

Január 26-ig tartott az erdei fülesbagoly-telelőhelyek országos felmérése, amelyhez a lakosság segítségét kérte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A programban bárki részt vehetett, az egyesület az egyéni megfigyelők, családok mellett óvodák és általános iskolák részvételére is számít. Az akció kiemelt célja a baglyok és telelőhelyeik védelme - közölte az egyesület hétfőn az MTI-vel.
Az erdei fülesbaglyok a téli időszakban csapatosan keresik fel a települések belterületét. Egy-egy telelőhelyen többnyire néhány vagy néhány tucat egyed látható, míg Túrkevén és Kisújszálláson összesen több mint ezer erdei fülesbagoly telel.
A jelenség hátterében az érintett települések környékének gazdag zsákmányállat-kínálata (egér- és pocokfajok) áll, a baglyok valószínűleg azért választják a látszólag kedvezőtlenebb belterületi fenyőket, tujákat nappali pihenőhelyül, mert a településeken ezekből általában több van, mint a szántókon, gyepeken. A lakott területekről továbbá hiányoznak azok a nagyobb testű ragadozó madarak, amelyek veszélyt jelentenének a baglyokra. Utóbbi lehet az oka annak, hogy gyakran nem örökzöldeken, hanem teljesen kopasz lombhullató fák ágain töltik a nappalt.
A baglyok jelenléte semmiféle fizikai veszélyt nem jelent az emberekre, a társ- és háziállatokra. A fák alatt jelentkező ürülék- és köpetpotyogás, vagyis a felöklendezett, emészthetetlen szőr és csont az általános higiénés szabályok betartása mellett nem jelent fertőzéskockázatot.
A telelő baglyok lakossági felmérése hármas célt szolgál.
Egyrészt a lakosság tájékoztatásával a madarak és telelőhelyeik védelme, hogy ne zavarják el teljesen értelmetlenül és törvénytelenül ezeket az ártalmatlan, ugyanakkor rendkívül hasznos baglyokat, akár a fákat is kivágva alóluk.
Másrészt az adatközlők szélesebb köre sokkal pontosabb országos adatokat szolgáltat a jelenség területi eloszlásáról és nagyságrendjéről, mintha a felmérést csak hivatásos szakemberek végeznék.
Harmadrészt arra buzdítja az embereket, hogy még több időt töltsenek a szabadban, természetvédelmi szempontból is hasznos önkéntes munkát végezve.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Húsz fok, ragyogó napsütés - Kell...
- Őriné dr. Fodor Márta újra megtalálta...
- Hoppál Hunor a tévében pörköl oda a...
- Zárva Pécs legrégebbi zárszaküzlete -...
- A pécsi püspök, Udvardy György...
- Mókás jelmezekben mentek iskolába a...
- Lángra kapott az étel,...
- Akár húsz foknál is melegebb lehet...
- Orbán Viktor: mutassuk meg...
- A Délibe érkeznek, s onnan is...

