A pártok megtartanák a környezetvédelmi tárcát

2010. március 16. kedd 08:33

A környezetvédelmi tárcát megtartanák, sőt erősítenék is azok a pártok - az MDF, az SZDSZ és az LMP -, amelyek részletesen válaszoltak hat környezetvédő szervezet kérdéseire. Ugyancsak egyetértenek abban, hogy fontos a vízvagyon és az erdők védelme.

Környezetvédő civil szervezetek - a Duna Charta, a Levegő Munkacsoport, a Greenpeace Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Védegylet, valamint a WWF Magyarország tizenkét, a pártok programjára vonatkozó kérdést juttatott el a Fidesz, a KDNP, az MDF, az MSZP és az SZDSZ elnökének, valamint az LMP szóvivőjének. A Fidesz csak egy rövid levelet küldött, a KDNP és az MSZP nem válaszolt a civil szervezetek kérdéseire.

Összeállításunkban a környezetvédelemmel összefüggő kérdésekre adott válaszokat foglaljuk össze.

A környezetvédelmi tárcát mind a három, részletes választ adó párt megtartaná, az LMP felveti, hogy ide lehetne helyezni a területfejlesztést, az erdőgazdálkodást és az energetikát is. Az MDF kiemeli, hogy a jelenleginél nagyobb szerepet szán a minisztériumnak.

Az SZDSZ - uniós mintára hivatkozva - a Környezetügyi Minisztérium nevet adná a tárcának, és bővítené a hozzá tartozó kört az erdészettel, agrár-környezetgazdálkodással, a megújuló energiákkal, a minősítési rendszerekkel. A szabad demokraták közelítenék a környezetvédelemre fordított költségvetési pénzek arányát az uniós átlaghoz. "Parlamenti tevékenységünk egyik súlypontja - írják - mindenképpen a környezetügy lesz."

Ami a vizek védelmét illeti, az Európai Unió vízkeret-irányelvére az MDF és az LMP is hivatkozik. A demokrata fórum új, integrált szemléletű árvízvédelemi stratégiát dolgozna ki a Tisza völgyére. Az LMP az alkotmányban rögzítené, hogy a stratégiainak tekintett vízvagyonnak és a kapcsolódó közműveknek közösségi tulajdonban kell maradniuk. A párt elveti a dunakanyari duzzasztó megépítését, mint ahogy nem építene olyan létesítményeket sem, amelyek az ivóvízbázist veszélyeztetnék.

Az SZDSZ sem építene sem vízlépcsőrendszert, sem dunai gátakat. Hangsúlyt helyezne a talaj- és folyóvíz-szennyezések csökkentésére, a Vásárhelyi-tervhez hasonló szabályozást készítene több folyóra is, bővítené a csatornázottságot, és javítaná a szennyvíztisztítást. Állami tulajdonban tartaná a párt a regionális vízműveket.

Az erdőkre vonatkozó kérdésre az MDF azt felelte, hogy a védett erdőket a természetvédelmi hatóságok felügyelete alá kell vonni, a nem védett erdők pedig a környezetvédelmi minisztériumhoz tartoznának.

Az SZDSZ az integrációs lehetőségek és a támogatások fokozott kihasználásával növelné az erdővel borított területek nagyságát, őshonos fajokat telepítene újra. Ebben egyetért az LMP is, hozzátéve, hogy megállítaná a városi zöldterületek csökkenését. A szabad demokraták itt említik meg, hogy rendezni kell a nemzeti parkok helyzetét, a különböző tulajdonban lévő területek feletti rendelkezési és hatósági jogokat.

A Fidesz a kérdésekre nem adott külön-külön választ, a környezetre vonakozókra azt felelte, hogy "különös figyelmet fogunk fordítani erőforrásaink, így a magyar termőföld, a vízbázis és az erdők megvédésére", továbbá azt hangsúlyozza a párt, hogy véget fog vetni annak a tarthatatlan állapotnak, amelyben "szemétlerakóként kezelik hazánkat".

(mti)