A Lungo Drom nem aprózza el
2010. augusztus 30. hétfő 17:25
A Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség az Országos Választási Iroda adati szerint hétfő kora délutánig 2100 kisebbségi önkormányzati jelöltet állított. A legtöbb jelöltjük Borsod megyében van, de Szabolcs, Somogy és Baranya megyében is több mint 200-200 jelöltet állítottak.
A roma szervezet - amelynek Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő az elnöke - a legkevesebb (két) jelöltet Komárom-Esztergom megyében Kisbér településen állította eddig.
A Lungo Drom legfőbb riválisának tartott, a Kolompár Orbán vezette MCF, a Magyarországi Cigányok Országos Fóruma hétfő délutáni adatok szerint 650 jelölt állítását jelentette be.
Az MCF frakciószövetség irányítja a jelenlegi Országos Cigány Önkormányzatot (OCÖ), amelynek már nyolcadik éve Kolompár Orbán az elnöke.
Új erőként jelentkezett az a választási szövetség, amelyet a Roma Polgári Tömörülés (RPT), a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége (CSZOSZ) és a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod Megyei Szervezete alkot. A szövetségnek csaknem 800 jelöltje van.
A CSZOSZ és az RPM az előző kisebbségi választásokon még a Kolompár Orbán vezette MCF-fel kötött választási szövetséget. A két szervezet vezetői a jelenlegi OCÖ elnökhelyettesi tisztségét töltik be.
Annak, hogy egy-egy szervezet hány jelöltje szerez majd mandátumot, azért is van jelentősége, mert csak az országos eredményben 10 százalékot elérő szervezet állíthat listát a jövő márciusi területi és az országos kisebbségi választásokra, amelyen már csak a mandátumot nyerő képviselők (elektorok) szavazhatnak. Ez négy évvel ezelőtt csak a Lungo Dromnak és az MCF szövetségnek sikerült.
A Lungo Drom 2006-ban csaknem 63 ezer szavazattal 1594, az MCF több mint 50 ezer szavazattal 1332 mandátumot szerzett. Az OCÖ-választásra viszont annak ellenére, hogy a Lungo Drom kétfős többséget kapott az 53 fős testületben, a megismételt alakuló ülésen az MCF jelöltjét, Kolompár Orbánt választották vezetőnek.
Mivel a jelöltbejelentési határidő szeptember 3-án 16 óra, a politikai erőviszonyok minden bizonnyal megváltoznak, figyelembe véve, hogy az Országos Választási Bizottság több mint kéttucatnyi roma szervezetet vett jelölőszervezetként nyilvántartásba, és több szervezet vezetője is úgy nyilatkozott az MTI-nek hétfő délután, hogy jelöltjeiket még csak a következő napokban regisztráltatják.
A települési kisebbségi választáson csak az szavazhat, aki a 13 kisebbség egyikéhez tartozik, a kisebbséghez tartozását nyilatkozattal vállalja, nagykorú, vagy október 1-jéig nagykorúvá válik, továbbá a helyi önkormányzati képviselők választásán választójoga van, és szerepel a kisebbségi választói jegyzékben.
A kisebbségi választásokon csak az szerepelhet jelöltként, aki július 15-ig kérte felvételét a kisebbségi választói névjegyzékbe. Mivel a kisebbségi jelölteknek nem kell ajánlószelvényeket gyűjteniük, őket csak a kisebbségi szervezetek indíthatják; ők dönthetnek arról, kik szerepeljenek a szavazólapon.
Az Országos Választási Iroda adatai szerint 1604 településen összesen több mint 2300 kisebbségi választást írtak ki a helyi választási bizottságok.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Baranyában is programokkal várják a...