A kormány hatásköre, hogy kit jelöl

2010. június 29. kedd 16:25

Kende Tamás szerint a kormány hatáskörébe tartozik, hogy kit jelöl az Európai Bíróság Elsőfokú Bírósága tagjának; a jelöltnek alkalmasnak kell lennie, hogy a saját államában legfelsőbb bírói pozíciót töltsön be vagy kiemelkedő jogászi tevékenységet kell végeznie.

A nemzetközi jogászt annak kapcsán kérdezte az MTI, hogy hétfőn Brüsszelből hírt adott arról: nem szerepel Czúcz Ottó magyar bíró neve az Európai Bíróság azon bíráinak listáján, akiknek idén lejár a mandátuma, de megbízatásukat a küldő állam javaslatára további hat évvel meghosszabbította az uniós tagállami kormányokat képviselő Tanács.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium hétfőn sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a brüsszeli hírt - tudta meg a Kormányzati Kommunikációs Államtitkárságon az MTI.

Kende Tamás nemzetközi jogász az MTI-nek kedden nyilatkozva kifejtette: az Európai Unió tagállamai jelölik a bírákat, akiknek az alkalmasságáról a lisszaboni szerződés szerint egy testület dönt. A testület összetételét a Tanács határozatban állapította meg. A testület tagja Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke.

Az Európai Bíróság Elsőfokú Bíróságának hatáskörébe tartozik a tagállamok egymással, az uniós szervekkel, valamint az uniós szervek egymással kapcsolatos vitáinak rendezése. Emellett - egyebek mellett - vizsgálja, hogy egy nemzeti szabály megfelel-e az uniós szabályoknak, továbbá az Európai Bizottság magánszemélyekkel és vállalatokkal kapcsolatos határozatainak felülvizsgálatát is végzi - mondta Kende Tamás.

Közlése szerint az 1997-es amszterdami szerződés által életre hívott Európai Bíróság Elsőfokú Bírósága elsősorban versenyügyekben ítélkezett. Helyét a Törvényszéknek nevezett bírói testület vette át a lisszaboni szerződés hatályba lépésével. A Bírósághoz képest különös hatáskörű Törvényszék a lisszaboni szerződés alapján bizonyos ügyekben első fokon jár el, döntésével szemben a Bírósághoz lehet fordulni. A Törvényszéknek 27 tagja van.

A megüresedő bírói helyeket augusztus 31-e előtt kell betölteni. A 14 lejárt mandátumú európai bírósági bíró közül 4 nem szerepel a küldő ország által újrajelöltek listáján, egyikük a magyar bíró.

(mti)