Új technológiával megelőzhető lehet a diabéteszes vakság
2016. november 15. kedd 10:32

Ausztrál kutatók a világon elsőként dolgoztak ki olyan technológiát, amellyel könnyen azonosíthatóak a diabétesz szemészeti szövődményeinek korai jelei.
Az ausztrál kormány tudományos ügynöksége (CSIRO) által kifejlesztett Remote-I technológia lehetővé teszi, hogy a cukorbeteg páciensek rendszeresen megvizsgáltathassák szemüket háziorvosukkal, amivel elkerülhető lett a költséges szemorvosi vizit.
A technológia első próbáját a nyugat-ausztráliai Perth-ben tartják. A tesztet vezető Yogi Kanagasingam szerint minden harmadik cukorbeteg páciens diabéteszes retinopátiával - a cukorbetegek vakságát előidéző ideghártya-elváltozással - küzd.
"A cukorbetegség okozta látásromlás vagy vakság gyakran megelőzhető a korai diagnózissal és az időben megkezdett kezeléssel" - mondta a szakember, hozzátéve, hogy az általános orvosok meghatározó szerepet játszanak a diabéteszhez hasonló krónikus betegségek kezelésében.
"Amennyiben észlelni tudjuk a korai elváltozásokat és megfelelően tudunk közbelépni, akkor megelőzhetjük a vakságot" - jegyezte meg Kanagasingam.
A perth-i GP Superclinic egészségi intézményben tartandó próbaidőszak alatt a Remote-I technológiával nagy felbontású képeket fognak készíteni 200 páciens retinájáról és a felvételeket feltöltik egy felhőalapú rendszerbe, hogy egy specialista megvizsgálja őket.
MTI - Fotó: MTI/Marjai János
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Átlépte a félmilliót a visszaküldött...
- Ne felejtsünk este felnézni az égre,...
- Janus Pannoniusra emlékeztek a...
- Az édesanyák többségének 2029-től nem...
- Halálos háztűz Baranyában: idős férfi...
- Eltűnt egy 14 éves mohácsi lány, egy...
- Tűz ütött ki egy baranyai házban, a...
- Csaknem fél évszázada nyitották meg a...
- Szili Katalin: az unió nem foglakozik...
- Tematikus túrán fedezhetjük fel az...

