Van, ahol a vadászok helyett már csak az aranysakálok ejtenek el őzeket

2015. április 08. szerda 10:39

Van, ahol a vadászok helyett már csak az aranysakálok ejtenek el őzeket

A Mecsekben is elterjedt aranysakálok egyes baranyai vadászterületeken olyannyira megritkították az őzállományt, hogy az érintett vadásztársaságok a hamarosan kezdődő őzbak-szezonra már kilövést sem terveznek. A nádi farkasok további térnyerése akár egyes vadászható fajok eltűnéséhez is vezethet.

A délszláv háborúk idején elsőként megyénkben újra feltűnt aranysakálok egyre nagyobb károkat okoznak a baranyai, illetve somogyi vadásztársaságoknak,de az országban már mindenütt előfordulnak.

Gondos Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara Baranya Megyei Területi Szervezetének titkára arról tájékoztatta hírportálunkat, hogy a legutóbbi, 2013-ból származó adatok szerint megyénkben több mint négyszáz, a szomszédos Somogyban pedig hatszáznál is több - népies nevén - toportyánférget vagy nádi farkast ejtettek el.

Amikor a vadászok üvöltenek

Az amúgy alig észrevehető aranysakálok egyből reagálnak, ha egy szirénázó mentő megy el éjszaka a vadászterület mellett. Ekkor egymást is túlüvöltő vonyításba kezdenek - mondja Gondos Gyula. Ez pedig az egyetlen igazán eredményesnek ígérkező módszer az állomány felmérésre. Természetesen nem váltanak terepjáróról mentőautóra a vadászok, hanem a sakál üvöltésének imitálásával provokálják ki a ragadozók válaszát, így próbálva képet alkotni az egyedek mennyiségéről.
Ennek ellenére nehéz megbecsülni az állomány nagyságát, ugyanis a ragadozó roppant óvatos, rejtőzködő életmódja miatt igen nehezen csalható csak puskavégre. Vagyis jóval több példány élhet a térségben, mint amennyire a terítékre kerültekből következtetni lehet.

A leginkább csoportosan vadászó aranysakál nemcsak az apróvadat pusztítja, de megtámadja elsősorban a szarvasok, vaddisznók, őzek kicsinyeit, sőt még a felnőtt egyedeket, ráadásul még a rókákat is.

A megyei vadászkamara titkára szerint egyes ormánsági területeken már kritikus szint alá csökkentették az őzállományt. Mivel elsősorban a fiatal egyedeket ejtik el, megtörik az őznemzedékek folytonossága.

- Az április 15-én induló őzbak-szezonban a korábban kiemelkedő állományt produkáló Sellye és Zádor melletti területeken már ott tartanak a vadgazdálkodók, hogy nem terveznek kilövést, mert nincs mit elejteni - érzékeltette a helyzet súlyosságát Gondos.

Hozzátéve, a terület minőségétől, vadeltartó-képességétől függően ötezer hektáron körülbelül kétszázötven példányból álló őzállomány tekinthető elfogadhatónak. Az érintett ormánsági részeken viszont ötven egyed jut ekkora területre. A vadásztársaságoknak mindez több millió forintos kieséssel járhat.

A kamarai titkár szerint országos terv szükséges a ragadozó térnyerésének megállításához, terjedésük ugyanis hosszú távon akár egyes vadászható fajok eltűnéséhez is vezethet. Jelenleg - jegyezte meg - tart az állomány felmérése és a fegyveres ritkítás mellett szóba jöhető állományszabályzó módszerek feltérképezése zajlik.

Balikó Gergő