Tényleg mindent visznek: már a papírt is lopják a pécsi szelektív hulladékgyűjtőkből

2016. március 18. péntek 17:36

Tényleg mindent visznek: már a papírt is lopják a pécsi szelektív hulladékgyűjtőkből

Sajnos újra és újra bebizonyosodik a mondás, hogy ami nincs lebetonozva, azt előbb-utóbb ellopják. Az elértéktelenedő fémhulladék miatt egyfajta váltás történt: a viszonylag jó áron eladható papírért manapság egyre gyakrabban fosztják ki a szelektív gyűjtőket.

Napjainkban nagyjából kilogrammonként kilenc és tizennégy forintot fizetnek az egyes átvételi helyeken a papírhulladékért. Ez már elég ahhoz, hogy egyre többen úgy gondolják, megéri a kockázatot, és az anyaghoz a szelektív hulladékgyűjtőkből jutnak hozzá. Úgy tudjuk, már olyanok is a papírra utaznak, akik korábban fémgyűjtésből szereztek bevételt. A szelektív gyűjtők kifosztása viszont lopási ügy, mert az ott lévő hulladék a BIOKOM Nonprofit Kft. tulajdona.


A városi cég tájékoztatása szerint általában akkor szaporodnak meg az ilyen jellegű kifosztások, amikor akad kereslet a hulladékpapír iránt. Jelenleg ez a helyzet.

Fosztogatást lát? Itt tehet bejelentést

A BIOKOM minden olyan jelzést szívesen fogad, amely hasonló lopásokról szól, hiszen így megakadályozható lehet, hogy további esetek történjenek. Arra kérik tehát a pécsieket, hogy fosztogatások esetén értesítsék a rendőrséget. Azt is megköszönik, ha jelzik feléjük, ha feltört edénnyel találkoznak, hogy a javítást a lehető leghamarabb elvégezhessék. A városi cég ingyenesen hívható száma: 80/200-590.

Mint a közölték, Pécsett a Kertvárosban van a legtöbb gyűjtőedény és -sziget, így ebben a városrészben történik a legtöbb lopás és rongálás. Az is elmondható, hogy az új, piros társasházi edények a leggyakoribb célpontok, a közterületi "hagyományos" gyűjtőszigetek jönnek ezek után sorrendben .

A városüzemeltető minden ilyen esetben gondoskodik a feltört edények javításáról. E mellett persze a lopások felett sem szeretnének szemet hunyni, éves szinten ugyanis sok százezer forintos kárról beszélhetünk.

Ha az elkövető személyére következtetni lehet - például szemtanú látta a rendszámot, vagy fotó készült -, a BIOKOM lopás miatt feljelentést tesz a rendőrségen.  Ötvenezer forint alatt szabálysértésnek, e felett bűncselekménynek számít a hulladéktárolók kifosztása. Amennyiben a gyűjtőedény megsérül, még rongálás miatt is felelhet az elkövető. Az esetek nagy részében egyébként elkapják a tolvajokat és jogerős végzések is születnek.

A tapasztalatok azt mutatják, a pécsiek a legtöbb esetben nagy segítséget nyújtanak a BIOKOM-nak, illetve a hatóságnak, hiszen ha ilyen esetet látnak, általában felírják az elkövető adatait, illetve vállalják a tanúskodást is.


Képünk
illusztráció. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva