Társat kapott a 15 éve magányos teknős az állatkertben, sőt, mindjárt hármat is
2017. október 03. kedd 15:35

Újabb különleges állatokkal, három résteknőssel gazdagodott a Pécsi Állatkert gyűjteménye. Az állatok valójában már tavasszal megérkeztek, eddig azonban látogatók elől elzárt férőhelyen éltek. A kötelező karantén idő lejárta után sikeresen megtörtént összeszoktatásuk a már régebb óta itt élő fajtársukkal és a résteknősöknek is otthont adó társas terrárium többi lakójával, így immár a látogatók is megtekinthetik az új lakókat.
A résteknős az egyik legkülönlegesebb szárazföldi teknősfaj. A szabad természetben Kelet-Afrikában őshonos, elsősorban 1800-2000 méteres tengerszint feletti magasságig található meg. A faj különleges tulajdonsága, hogy teste felülről és alulról lapított: egy résteknős mindössze 3-4 cm magas. A lapos páncél segítségével könnyen megkülönböztethető a többi szárazföldi teknőstől, melyek domború páncélt viselnek.
A nemek megkülönböztetése kifejlett korban viszonylag könnyű, a nőstények nagyobbak és farkuk is más formájú, mint a hímeké. Különleges testalkatuk miatt a nőstény résteknősök egyszerre nagyon kevés, mindössze 1-2 tojást raknak le, egy évben azonban több fészekaljuk is lehet.
Napjainkban veszélyeztetett állatnak számítanak, a fő veszélyeztető tényező az illegális állatkereskedelem és a vadászat. Ez a teknősfaj természetes élőhelyen több országban is védelmet élvez, az európai állatkertek pedig összehangoltan, az Európai Törzskönyvi Program (ESB) keretein belül tartják és tenyésztik a fajt. A program keretein belül érkezhettek meg az új példányok az állatkertbe. A látogatók már eddig is találkozhattak résteknőssel, korábban egy magányos nőstényt tartottak, aki 15 éve költözött az egykori belvárosi Akvárium-Terrárium bemutatóba.
A magányos résteknőshöz mindenképpen szerettek volna fajtársakat hozni, így az ESB-program keretein belül idén tavasszal három új példány érkezhetett Hollandiából, a Rotterdami Állatkertből. A három ismeretlen nemű résteknős még meglehetősen fiatal állatnak számít, 2016-ban, illetve 2015-ben keltek ki a tojásból, három különböző fészekaljból.
A kötelező karantén lejárta után sikeresen megtörtént az összeszoktatásuk a már régebb óta nálunk élő példánnyal és a terrárium többi lakójával, a csillagteknősökkel és egy sisakos baziliszkusszal. Az állatkert munkatársai abban bíznak, hogy felnövekedve egy sikeres tenyészcsapatot alkotni az új állatok, és idővel a Pécsi Állatkertben is születhetnek majd kis résteknősök.
Forrás: Pécsi Állatkert
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nyári meleggel rúgja ránk az ajtót a...
- Már most megkezdődik a szúnyogok...
- Nosztalgiagőzössel bejárhatjuk a...
- Figyelem, költözik az urológiai...
- Baranyai rendőrök vehettek át...
- Erős üzenetet küldtek Pécsre: az...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Két baranyai tóba is fogható méretű...
- Ingyenes a parkolás Pécsett az...
- Csütörtöktől ismét a Keletibe...