Szendergők, kacérak, merengők

2011. február 26. szombat 19:57

Szendergők, kacérak, merengők
Somogyi Ferenc gyerekkorától fúrt és faragott, minden elképzelhető anyagot. Végül megismerte a fát és megszerette. Témaként - és ez szerinte érthető - rendszerint női alakok kerülnek ki a vésője alól. Ezekből a szobrokból nyílt kiállítás február 24-én a Művészetek és Irodalom Házában Suhanó falányok, térbeli talányok címmel.

Kezdetben vala a kréta, a drót, a szappan, a tégla: Somogyi Ferenc gyerekként még ezekből próbált faragni, alkotni. Később jött a gipsz (színezte), a kartonpapír (kasírozta) és a kő, mindből formás dolgok születtek. Első, szobornak kinéző műve téglából készült csavarhúzóval és kiskalapáccsal, egy csatába hívó Petőfit ábrázolt.

A művész, elmondása szerint, amint megismerte a fát, megszerette. Megtalálta azt az anyagot, amellyel finom, aprólékosan áttört felületet, formákat tud létrehozni - meg is maradt a fa mellett. Somogyi Ferenc dekoratívművész szakon tanulta a szakmát, később a Mafilmnél kapott díszletszobrászi állást. Később zenélt, verset írt, plakátokat rajzolt, egyszóval sok mindenbe belekóstolt, de lényegében megmaradt a szobrászkodásnál.

Szereti a finoman groteszkbe hajló kifejezésmódot. Stílusa sokszínű, kerüli az egy kaptafára húzott dolgokat, szobrait látva az összbenyomás mégis egységes. Kedvelt témája a női alak: szendergők, kacérak, merengők, bájosak - mondja. Figuráit nem szívesen, de mégis "felöltözteti"; ha másért nem, mert a színes ruha kellemes kontrasztot képez a sima női testtel - és mert a pompás öltözék kiváló lehetőség arra, hogy a falányok kacérkodhassanak.

A kiállítás március 11-ig látható a Művészetek és Irodalom Házában (Széchenyi tér 7-8.).
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 8-18 óráig
Jegyárak: 600 Ft (teljes árú), 400 Ft (diák, nyugdíjas)

Király Erika