Szellemi kulturális örökségünk, a matyó népművészet a Babitsban

2014. május 20. kedd 08:30

Szellemi kulturális örökségünk, a matyó népművészet a Babitsban

Kiállítás nyílt a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola, valamint a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar szervezésében május 15-én a Babits épületében a mezőkövesdi Matyó Múzeum és a Matyó Népművészeti Egyesület gyűjteményéből, amelyet Prof. Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató nyitott meg.

A kiállításon megjelenő gyűjtemény egy jelentős része Kis Jankó Bori (1876- 1954) hagyatéka, valamint követőinek, tanítványainak munkái. A hagyatékot Kis Jankó Bori unokája, a pécsi Gáspár Gábor, a Komarov majd a Babits Gimnázium köztiszteletben álló tanára és családja ajándékozták a mezőkövesdi múzeumnak.

A matyó népi műveltség összetevői - a népművészet, a vallási hagyomány, a jeles napok és a rítusok világa, a hagyományos kézműves tevékenységek, a tánc-, a népdal-, a népzenei- és szövegfolklór, a népnyelv - ma is élő elemei a matyó közösség kultúrájának.

A matyó hagyomány nem változatlan örökség, annak tartalmát a Mezőkövesden élők mindig újra fogalmazzák, s az egymást váltó generációk ebből merítenek önazonosságuk megerősítéséhez.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) döntése alapján 2012-ben a Matyó örökség - a hímzés, viselet, folklór továbbélése - is felkerült az UNESCO Az emberiség szellemi kulturális öröksége reprezentatív listájára, amelyen a mohácsi Busójárás 2009 óta szerepel.

A kiállítás május 15-június 5-ig, hétköznapokon, 10-15 óráig látogatható. Csoportok látogatásának előzetes bejelentését az alábbi telefonszámon várják:
06/72-255-166.