Százezreket kérnek a tanoncoktól, hogy gyakorlatra fogadják őket

2011. június 05. vasárnap 19:00

Százezreket kérnek a tanoncoktól, hogy gyakorlatra fogadják őket

Bár törvénytelen, és nem is általános, de a szakmai gyakorlatnak egyes esetekben borsos ára lehet Pécsett. A tanuló fodrászoktól az egyik üzlet 300 ezret kér egy évre, a simlis kozmetikusok és autószerelő-műhelyek százezerrel is beérik. Egymillió alatt pedig aligha lesz valakiből ügyvéd - a bojtároktól ennyit kérnek egyes irodák.

A törvény értelmében a gyakorlati hely nem kérhet és nem is fogadhat el pénzt vagy egyéb támogatást a tanulótól. Ennek ellenére nyílt titok, hogy bizonyos szakmák esetében mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak (illetve szüleinek), aki a „profik" mellett szeretne tapasztalatot szerezni.

A lapunknak nyilatkozó egyik fodrásznövendék arról számolt be: az egyik pécsi, jól menő üzletben 300 ezer forintos éves díjért lehetett volna gyakornok, osztálytársa pedig havi 13 ezerért „vásárolta be magát" egy fodrászatba.

Diákmunka: a multik egy része kiszállt, 500 körül az órabér

A korábbi években tapasztaltakhoz képest jóval kevesebb multinacionális cég várja a diákmunkásokat Pécsett, a válság miatt első körben a bérelt munkaerőn spórolnak. Persze, némi szerencsével az idei nyáron is el lehet helyezkedni: a szigetvári konzervgyár például 560 forintos órabérért várja a diákokat, az egyik call center és a nagyobb áruházak pedig 500 forintot fizetnek hatvanpercnyi munkáért.

Azok az autószerelő-műhelyek és kozmetikák, melyek pénzt kérnek a gyakornokoktól, általában kevesebbel is elégedettek - rendszerint százezer forintot kérnek egy évre.

A legtöbbet az ügyvédbojtároknak kell fizetniük, egyes ügyvédi irodák egymillió forint „belépési díjat" várnak el. Fizetést ugyan kapnak a frissen végzett jogászok, ám bérükből (általában bruttó 90 ezer forint) a járulékokat még becsengetik a munkaadónak.

Sok helyen azonban még pénzért sem fogadják az ügyvédjelölteket. Pécsett ugyanis 369 ügyvéd tevékenykedik - a piac tehát telített -, így nincs szükség újabb jogászok kitanítására, akik később ráadásul konkurenciát jelenthetnek.

Déri Tibor, a Simonyi Károly Szakközépiskola (korábban 508-as) igazgatója is találkozott olyan esettel, hogy a gyakorlati hely pénzt kért a diák fogadásáért.

- Volt már nálam szülő, aki ilyen esetre panaszkodott. Nem tudtam azonban segíteni, mert, bár a feljelentést megtettem volna, nem volt hajlandó tanúskodni, attól félt ugyanis, hogy a gyerekének emiatt végül nem jut gyakorlati hely - idézte fel az intézményvezető.

A hiányszakmák (például géplakatos vagy bútorasztalos) esetében viszont pont a fordítottja tapasztalható a fent leírtaknak. Várnagyi Mihály, az Angster József Szakképző Iskola igazgatója szerint értük szinte sorban állnak a műhelyek.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva