Reális-e a Pécsi Korona ötlete?

2011. március 04. péntek 18:56

Reális-e a Pécsi Korona ötlete?
Pénteken rendkívüli tanácskozásra ült össze a Baranya Megyei Önkormányzat Gazdasági és Költségvetési Bizottsága. A megbeszélés apropóját egy jobbikos javaslat adta, amely a helyi pénz (a Pécsi Korona) bevezetését szorgalmazza. A bizottsági ülésén meghívottként részt vett Vezér-Szörényi László közgazdász, aki több külföldi bank tanácsadójaként is dolgozott már. A szakember szerint a helyi pénz bevezetésével sokat nyerne a megye, Horváth Zoltán közgyűlési elnök ugyanakkor úgy véli: a projekt sikeressége erősen kétséges. Az önkormányzat első lépésben felveszi a kapcsolatot az OTP Bankkal és a pécsi városvezetéssel.

A helyi pénz ötlete nem számít újdonságnak Magyarországon, Sopronban például már forgalomban vannak az úgynevezett Kékfrankos-bankók. A Baranya Megyei Önkormányzat Jobbik-frakciója még ősszel javasolta, hogy hasonló rendszert vezessenek be megyénkben is, pénteken pedig (ugyancsak a párt kezdeményezésére) a Gazdasági Bizottság ülésén tárgyalták a témát.

A tanácskozáson meghívottként résztvevő közgazdász, Vezér-Szörényi László szerint ugyan a helyi pénz bevezetéséről pontos tanulmányt kell készíteni (forrásaink szerint a Jobbikot már az a vád is érte, hogy a tanulmányért majdan kifizetendő összeg az igazán fontos a számukra, nem is a helyi pénz, mert abból úgysem lesz semmi - a szerk.), ám "a rendszerrel sokat nyerne Baranya". Mint fogalmazott, az az érték, melyet forint helyett Pécsi Koronában fizetnénk a jövőben, a fedezetül szolgáló forintunk pedig a bankban tovább kamatozhatna, a megyét gazdagítaná. A szakember a legjobb megoldásnak a kártyás rendszer bevezetését tartaná, mellyel forintátutalást is végezhetnénk.

A helyi pénzt csak abban az esetben lehet bevezetni, ha a kezdeményezés mögé pénzintézet is áll. Kérdés ugyanakkor, hogy milyen előnye származna a bankoknak a baranyai helyi pénzből. Vezér-Szörényi László szerint a pénzintézetek, ha látják az önkormányzati akaratot, jó üzletet tudnak kihozni a rendszerből.

Horváth Zoltán megyei elnök szerint, ha a helyi pénz esetleg élénkítené is a megye gazdaságát, az önkormányzat nem jár jobban, hiszen adót nem vethet ki. Pávkovics Gábor bizottsági elnök pedig hozzátette: a forgalomban lévő pénz jelentős része kiáramlik a megyéből, tehát a rendszerből gyakorlatilag nincs haszna Baranyának, ezért a helyi pénz bevezetése nem az önkormányzat feladata.

Vezér-Szörényi László álláspontja szerint ellenben közvetlen haszna akkor származhat a megyének, ha olyan szerződést köt a bankkal, hogy az önkormányzat a haszon egy részéből részesül. Barkó Béla, a Jobbik frakcióvezetője azt mondta, a nagyobb bevételhez jutó helyi önkormányzatok akár intézményeket is visszavehetnek a megyétől.

A testület másfél órás tanácskozás után végül abban állapodott meg, hogy (a Tüke-kártya esetleges kiterjesztésének céljából) felveszik a kapcsolatot a pécsi önkormányzattal, illetve az OTP Bankkal is megbeszéléseket kezdeményeznek.

A jobbikos politikusok azt szerették volna elérni, hogy a témában részletes tanulmány készüljön, ezt az elképzelést azonban - a bizonytalan végkimenetelre és a költségekre hivatkozva - a bizottság nem támogatta. 

A Pécsi Újság.hu megkereste dr. Kiss Endrét, a Szigetvári Takarék elnökét, aki elmondta: a helyi pénz alapvetően nem rossz gondolat, de egy ilyen rendszer működtetése a korszerű pénzforgalom mellett rendkívül nehéz.


Képünkön Barkó Béla, a Jobbik frakcióvezetője látható.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva