Projekteket lehetetlenít el az NKA döntése – írja a Közelítés Egyesület

2014. május 22. csütörtök 16:59

Projekteket lehetetlenít el az NKA döntése – írja a Közelítés Egyesület

Nyilvánosságra hozta a Nemzeti Kulturális Alap Európai Bizottság Kultúra programokra kiírt pályázatának döntését, amely egyebek mellett indoklás nélkül elutasította a pécsi Közelítés Művészeti Egyesület Privát nacionalizmus nemzetközi, biennále színvonalú kortárs kiállítás-és programsorozatát is. Az egyesület és 14 további szervezet sajtóközleményt adott ki a döntések kapcsán, amely az alábbiakban olvasható. 

„A Nemzeti Kulturális Alap az EU csatlakozás 10. évfordulóján, mindössze öt nappal az európai parlamenti választások előtt 1 006 247 € (közel 312 000 000 Ft) már megnyert európai uniós támogatásra mondott nemet, és tucatnyi nemzetközi szinten elismert magyar kulturális szervezet több éves munkáját sodorta veszélybe.

Az Európai Bizottság Kultúra Programja 2007-2013 keretében nemzetközi szinten is elismert magyar szervezetek nyertek jogot hosszú- és rövidtávú, hazai- és nemzetközi programjaik megvalósítására. A sikeres pályázatok eredményeképp a hazai szervezeteknek, főszervezőként és társszervezőként 1 006 247 € (közel 312 000 000 Ft, az NKA által használt árfolyamon) már megnyert támogatásra van szerződésük az Európai Unióval - ez a támogatás került most veszélybe, hiszen 2014. május 20-án nyilvánosságra hozott döntésével a Nemzeti Kulturális Alap Kulturális Fesztiválok Kollégiuma négy szervezet kivételével elutasította a pályázók önrész-pályázatát.

Veszélybe sodorta nem csak a projektek megvalósítását, hanem hosszú évek óta prosperáló szervezetek létét is. A döntés következtében magas színvonalú, innovatív, társadalmi, esélyegyenlőségi, pedagógiai területeket érintő művészeti projekteket lehetetlenítenek el, nem csak Budapesten, hanem többek között Pécsett, a konvergencia régiókban és a kultúrától elzárt településeken egyaránt.

A korábbi években az állam, a megpályázott önrész jelentős részének átvállalásával, hozzájárult az Európai Unió kultúrával foglalkozó pályázataihoz, hiszen Magyarországnak is érdeke, hogy továbbra is az európai kultúra része maradjon.

Az NKA kollégiumának kiírása szerint 2014-ben 100 millió forintos keretösszeg állt a kuratórium rendelkezésére. A jelenleg hozzáférhető adatok szerint a reálisan megállapított keretösszeg elegendő lenne a pályázó szervezetek támogatására. A kuratóriumi döntés értelmében azonban a keretösszeget indoklás nélkül 35 millió forintra csökkentették, és a négy, EU-nál nyertes főszervező közül egy sem, a társszervezők közül pedig mindössze négy szervezet kapott támogatást. A többi pályázót elutasították.

A Nemzeti Kulturális Alap nem nyújtott információt a pályázó szervezetekről, ám a jelenleg rendelkezésünkre álló adatok alapján Európa-szerte közel 70 szervezetet érint a kuratórium döntése. Ez nemcsak a hazai kulturális szférában jár tragikus következményekkel, nemzetközi szinten is kezelhetetlen helyzetbe sodorja a projektekben részvevő társszervezeteket.

A döntés következtében népművészeti és design, kortárs előadó-művészeti és képzőművészeti projektek, társadalmi, esélyegyenlőségi, pedagógiai területeket érintő szociális programok, köztük az EU Duna Régió Stratégiája legnagyobb volumenű interdiszciplináris művészeti projektje kerül veszélybe.

A pályázó szervezetek értetlenül állnak a döntés előtt, és a kialakult helyzet - aktuális és hosszú távú - rendezése érdekében szakmai egyeztetésre hívják a kormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap illetékeseit.

2014. május 21.

Artopolis Egyesület, Frenák Pál Társulat - Kortárs Táncért Alapítvány, Közelítés Művészeti Egyesület, Laterna Magica Kulturális és Oktatási Szolgáltató Kft., Műhely Alapítvány, Pro Progressione Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft., Sín Kulturális Központ, Utca-Szak Kulturális Egyesület.”

Fotó: Privát Nacionalizmus kiállítás