Polgármester-jelöltek V. - "Épül a város és ez a legjobb ajánlólevél"

2014. szeptember 29. hétfő 17:38

Polgármester-jelöltek V. -

A város első emberének lenni nem könnyű és sokszor hálátlan feladat is. Nem csak a mindig jelenlévő kritikai hangok, a figyelő tekintetek, hanem sokkal inkább a munkát hivatásként megélő ember belső elégedetlensége miatt. A pécsi polgármester-jelölteket bemutató sorozatunk utolsó részében (az első négy interjút lásd kapcsolódó írásaink között jobbra - a szerk.) a város vezetőjeként két és negyed ciklust maga mögött tudó dr. Páva Zsoltot kérdeztük az általa írt várostörténetről, az eredményekről - és leginkább a jövőről.

- Mire számít az önkormányzati választásokon?

- Október tizenharmadikán is szeretném elmondani, hogy én vezetem továbbra is Pécset, közösen a pécsiekkel.

- Vetélytársai - érthető módon - kritikus véleményeket fogalmaznak meg munkájáról.

- Ez természetes, ez a dolguk. Nekem meg az a természetes, hogy csinálom a dolgom. Nem gondolom, hogy tejjel-mézzel folyó Kánaánt kell ígérnem a kampány miatt sem. 

- Milyen volt ez az elmúlt négy év? Mennyire sikerült megvalósítani mindazt, amit eltervezett?


- Az ember többféle mércével is mérhet. Egyrészt az objektív értékelés - aminek alapja mindig a tények, a számok, a létrejött dolgok összevetése korábbi terveinkkel -, másrészt a saját személyes értékítéletem. Ha azt nézem, hogy a mostani periódusra mit írtunk le, miket terveztünk, akkor az eredményességet 95 százalékosnak mondhatnám. Ha viszont a szubjektív szűrőmön keresztül vizsgálom a teljesítményt, akkor azt 75 százalékosra értékelném.

- Miért a különbség?


- Egy csődközeli állapotból - 35 milliárdos adósságból és kamataiból - hoztuk ki a várost, stabilizáltuk a helyzetet. Minden pécsi polgárnak rengeteg munkája van benne, amit ezúton is köszönök. A kritikus helyzetekben is éreztem, hogy a város mellettünk áll, talán azért is, mert az emberek látták, hogy a hosszútávú jövőt építjük. Megszűnt Pécs hatalmas adóssága, nem függünk a bankoktól, és a saját kezünkbe vettük azokat a közszolgáltatásokat (pl. városi tömegközlekedés, vízszolgáltatás), amelyek nagyon drágák voltak és rosszul működtek, mindemellett pedig másoknak termeltek extra hasznot. A városban 6500 új munkahelyet teremtettünk, bővítenek a gyárak és jöttek újak is, modern egészségközpontok épülnek, óvodákat és iskolákat újítottunk fel. És még lehetne sorolni az eredményeket.

- Kritikusai szerint még több új álláshelyre lett volna szükség és lehetőség.

- Ezzel egyetértek, mert munkahelyekből sosincs elég. Éppen ezért a következő évek célja is ez elsősorban. Hogy új munkahelyeket teremtsünk és erősítsük a pécsi cégeket és vállalkozásokat. Ennek érdekében létrehozzuk a Pécsi Fejlesztési Tőkealapot, amelynek segítségével - a fejlesztés, a helyi feladatok ellátása, az új álláshelyek kialakítása érdekében - könnyebben és gyorsan jutnak majd a helyi vállalkozások forrásokhoz. Az a célunk, hogy minden olyan áru, amit Pécsen lehet előállítani, azt pécsiek is állítsák elő. Így ugyanis a pénz is városon belül marad, folyamatosan forog. Jelenleg három tőkeerős, nagy létszámigényű világcéggel is tárgyalunk a kormánnyal közösen, és reményeink szerint elhozzuk őket Pécsre.

- Sokszor hallani, hogy a pécsi cégeknek több lehetőséget kellene biztosítani a helyi beruházásokban való foglalkoztatásra. 


- A korábbi 20-25 százalékról 60 százalékra növekedett már eddig is a helyi cégek bevonásának aránya, ez tény! Ezt tovább növeljük még legalább 20 százalékkal. De nem csak ez jelenti a versenyképesség javítását. Folytatjuk a helyi adócsökkentést is. Eddig elértük azt, hogy idén 300 millió forinttal csökkent a helyi adó, ez itt maradt a pécsieknél. Jövőre is csökkentjük az adókat, legalább ennyivel. Jelentősen szeretném bővíteni azok számát, akik élhetnek a kedvezményekkel: így például a kis lakásban élők, a nagy családosok, egyedül élő idősek számíthatnak elsősorban erre a segítségre.

- Mára ismert tény, hogy a jóváhagyott tervek szerint Pécsre a következő uniós ciklusban 33 milliárd forint érkezhet. Ennek felhasználásában melyek a legfőbb szempontok?

- Arra törekszünk, hogy Pécs egy modern, élhető nagyváros legyen. A források nagy részét - 75-80 százalékát - a helyi gazdaság élénkítésére akarjuk fordítani. A fejlesztés során tovább javítjuk az infrastruktúrát, befejezzük az elkerülő utat, és az M60-as autópálya is eléri a határt. A célunk az, hogy Pécs Magyarország déli kapuja, az Unió egyik meghatározó régiós központja legyen. Olyan város, ami a világcégek számára hídfőállás, akik szívesen jönnek és maradnak nálunk, mert itt remek feltételeket találnak. Az iparfejlesztés pedig nem csak munkát és stabil megélhetést ad a pécsieknek, hanem bevételt is nyújt a városnak, - amit aztán újra visszaforgathatunk. Terveink szerint az elkövetkező években Pécs bevételét 40 százalékkal tudjuk növelni.

- Mindehhez munkavállalók, szakképzett, az igényeknek megfelelő emberek kellenek. Milyen eszközökkel tudják ezt biztosítani?

- Felújítjuk a szakiskolákat, erősítjük a képzést, elsősorban a gépipari és villamosipari oktatást fejlesztjük. A következő öt évben legalább ezer fiatalnak fogunk biztosítani munkát a gyakornoki program segítségével, akiknek lehetősége lesz a későbbiekben is ezekben a cégekben dolgozni. Bővül a Polgármesteri Ösztöndíj Program, hogy a fiatalok legjobbjait itt tartsuk. Az egyik stratégiai partnerünk az egyetem. Velük együttműködve szeretnénk elérni, hogy a most kétezres külföldi hallgatói létszámot a duplájára emeljük. Ez a helyi gazdaság szempontjából is fontos, hiszen reményeink szerint a külföldi diákok ittléte 8 milliárd forintot jelenthet a pécsiek számára a jövőben.

- Pécs az egyik leggyönyörűbb város, ahol érdemes élni.

- A megélénkülő gazdaság mellett már most is kiválóak az élet feltételei. Folyamatosan fejlődik a város. Befejezzük a buszcsere programot, amelynek keretében további 117 új, modern és környezetkímélő jármű érkezik még. Megépül a Pécsi Közlekedési Centrum, ahol koncentráltan lesz jelen minden tömegközlekedési forma. Olcsóbb és hatékonyabb, ledes közvilágítást kap minden terület. 93 ezer négyzetméterrel növeljük a városi zöld- és pihenőövezetek nagyságát. Világszínvonalú sportközpontot létesítünk, amiben lesz modern uszoda is. A Tüskésréten szabadidő- és élménypark áll majd a pécsiek rendelkezésére, az Állatkert rekonstrukciójának eredményeként modern vadaspark fog mindenkit várni. Korszerűsítjük a városi jégpályát, a Misinán downhill pályát és felnőttek számára is szórakozást nyújtó játszóteret létesítünk. A közösen kivívott európai elismerés, a Kultúra Fővárosa rang kötelez minket. Ezért belvárosi múzeumi központot alakítunk ki, megújul a Balokány, a Barbakán és a Sétatér, és üzleti fejlesztések eredményeként újra életre kel a Nick-Nádor tömb is. Ám az élhetőség nem csak kikapcsolódást jelent nálunk sem. Erősítjük a közbiztonságot is. Már most is kétszáz rendőrrel több vigyázza a pécsiek nyugalmát. Rendőrőrsök épültek vagy kerültek felújításra, a város minden részében működik a 24 órás járőrszolgálat, fejlesztjük a polgárőr szolgálatot, folytatódik a térfigyelő kamerák kihelyezése és olyan mobiltelefonról működtethető jelzőrendszert kap a város, amellyel egy gombnyomással riasztható lesz a legközelebbi rendőr. A város és polgársága értékei és biztonsága is fontos nekünk. Megóvjuk javainkat, s azt sem engedjük, hogy a pécsieket, vagy az idelátogatókat bárki zaklassa, vagy félelmet keltsen bennük. Ezért a közterületek rendjére, annak használatára szigorúbb szabályokat hoztunk, amit következetesen betartunk és betartatunk.

- Rengeteg terv, szép és mindnyájunk számára hasznos elképzelés. Kívánjuk, hogy meg is valósuljanak.


- Rajtam és rajtunk pécsieken nem fog múlni. Ez a város - látva a benne élők tenniakarását - sikerre van ítélve, és közösen nyerni is fogunk!

Kőhalmi Endre - Fotó: Dittrich Éva