Polgármester-jelöltek IV. - Keresztes László Lóránt (LMP): "A dolgok nemcsak fejben, de helyben is dőlnek el"

2014. szeptember 12. péntek 21:43

Polgármester-jelöltek IV. - Keresztes László Lóránt (LMP):

A tenni akarás, a jobb jövendő megteremtésért való igyekvés minden ember belső igénye - éljen bárhol a világban. Ám, hogy mi visz valakit politikusi pályára, melyek azok a személyiségében rejlő indíttatások, azt bizony néha nehéz külső szemlélőként megérteni. A pécsi polgármester-jelölteket bemutató sorozatunk negyedik részében (az első hármat, ha még nem olvasta volna, kapcsolódó írásaink közt jobbra érheti el - a szerk.) elsőként erről kérdeztük dr. Keresztes László Lórántot, a Lehet Más a Politika aspiránsát.

- Harmadik generációs, mély gyökerekkel rendelkező, fiatal pécsiként természetes, hogy erős kötődésem van szeretett városunkhoz - mondta munkatársunknak a harminckilenc éves politikus. - Azt gondolom, felelősséggel tartozom a városért, ahol élek, s ez nem csak abban áll, hogy szemlélem az eseményeket, hanem aktív, cselekvő emberként teszek is azért, hogy jó, jobb legyen élni a Mecsekalján.

- Ez természetes. Azonban nem mindenki jut el addig, hogy szerepet vállaljon a politikai csatározásokban.
- Egy olyan leszakadó térségben, mint a miénk, a kreatív embereknek nem lehet más választása.

- Tehetné ezt akár valamelyik jelentősebb politikai erőt képviselő párt színeiben is. Miért az LMP-t választotta?
- Mert számomra nem volt más választható alternatíva. Ez a fiatal, friss politikai erő létezésével megmutatta, hogy másként kell gondolkodnunk a világról. A gazdaság, a természet és környezet, az élettér csak szerves egységben, s nem egymástól függetlenül létezhet, fejlődhet. Mindemellett a hagyományos bal- és jobboldali pártok ugyanolyan filozófia mentén szerveződnek, gyakorolják a politikát, élnek, és élnek vissza hatalmukkal. Mindegyikre jellemző, hogy nincs helyi akarat, szándék, helyi döntéshozó képesség, hanem csak a nagypolitikai szándékok szolgai működtetése létezik számukra. Nem mások csak végrehajtók. S mára bebizonyosodott, hogy le kell számolni azzal az illúzióval, mely szerint az a jó, ha a kormányhatalommal megegyező „színű" a helyi hatalom is. Ezt a mostani pécsi helyzet is egyértelműen megmutatja.

- Akkor ezek szerint úgy látja, hogy Pécs az elmúlt négy évben se ért el sikereket?
- Sajnos, azt kell, mondjam, hogy nem. A régió leszakadása folytatódik, rendkívüli az elvándorlás, a térség megtartó képessége, a gazdaság állapota, a munkahelyteremtés kudarcai mind-mind azt mutatják, hogy nem léptünk előre, sőt igazából rossz úton járunk, illetve toporgunk. A mostani városvezetés nem segíti a helyi folyamatokat, a még megmaradt vállalkozásokat jószerivel csak megtűri, sőt adó- és vállalkozásfejlesztési politikájának kudarcai miatt inkább csak kizsigereli.

- És mit tenne másként, ha polgármester lenne?
- Minden erőmmel és tehetségemmel azon lennék, hogy a város helyi cselekvőképessége erősödjék. Pécs, mint a régió központja, a Dunántúl legnagyobb városa beszűkült mozgástérrel rendelkezik. Az önkormányzati adósságrendezés áraként sok mindent elvettek tőlünk, a közoktatástól a bevételi források egy jelentős részéig bezárólag. A passzív városvezetés természetesen statisztált ehhez.

- Melyek lehetnek a kitörési pontok?
- A helyi gazdaságot kell fejlődési pályára állítani. Kiszámítható, stabil, hosszútávon is tervezhető kondíciókat, állapotokat kell adni a helyi vállalkozásoknak. Legyen módjuk dolgozni, fejleszteni kell a helyi piacokra való jutásukat, a gazdaság minden területén - például a közétkeztetésekben, a közbeszerzésekben - prioritást kell kapniuk. Ezzel is kapcsolatos, hogy a korrupciót tűzzel-vassal kell üldöznünk. Az új, valódi, termelő és értékteremtő munkahelyek számának növekedéséhez ide kell hoznunk a befektetői tőkét. Most a város minden, csak nem vállalkozásbarát, inkább a befektetők elüldözésének lehetünk szemtanúi.

- A helyi gazdaság mostani teljesítőképessége ismert és adott alaphelyzet. De mit tehet a fentiekben elmondottakért egy polgármester?
- Legyen cselekvő, a helyi érdekeket maximálisan érvényesítő első embere a városnak. Tudjon érdekérvényesíteni, lobbizni, találja meg és használja ki a város javára azokat a lehetőségeket például, amit az uniós tagság jelent. Hozza ide és tartsa itt a munkahelyeket biztosító vállalkozásokat, forrásokat, pályázható lehetőségeket, de mindenekelőtt a helyi produktivitásnak adjon teret, a helyi vállalkozásokat hozza helyzetbe.

- Erre LMP-s politikusként van egyáltalán lehetősége?
- Mindenképpen. Most azt látom és tapasztalom, hogy az emberek jelentős része csalódott - és kiábrándult az eddigi politikai kurzusokból. A mi pártunk lehet a „híd", ami összeköthet minden jóérzésű, a jövőjéért tenni tudó és akaró embert. És a dolgok nem csak „fejben", hanem helyben dőlnek el... Rengeteg dolgunk van közösen. Például erősíteni kell a közbiztonságot, hogy az emberek közérzete is javuljon. Az LMP támogatja a helyi viszonyokat ismerő, azokra épülő erős közösségi rendőrséget, s ez azt jelenti, hogy szükség van idehaza és Pécsett is a kétszintű rendőrségre, ami a civil kezdeményezéseket, például a polgárőrséget is bevonja ebbe a munkába.

- Ha egy mondatban kellene összefoglalni a mit és a miértet, mi lenne az?
- Az LMP-vel felülemelkedhetünk a pártpolitikán, s együtt, közösen cselekedhet minden jószándékú ember a saját életéért és városáért.

Kőhalmi Endre - Fotó: Dittrich Éva