Példát mutat a pécsi erőmű Európa számára

2014. május 27. kedd 09:54

Élen jár a megújuló energiaforrások felhasználásában a Dalkia pécsi erőműve. Ez a megoldás egész Európa számára iránymutató lehet az energiatermelésben - hangzott el kedden Pécsett sajtótájékoztató keretében.

Teljes egészében megújuló energiaforrásból - tűzifából, mezőgazdasági melléktermékből és szalmából - állít elő energiát a pécsi hőerőmű. A 85 megawattnyi villamos energiát termelő erőmű semmilyen fosszilis energiát nem használ fel - ez jelenleg egyedülálló az EU-ban egy ekkora várost illetően. Ez a kogenerációs (villamos energiát és hőenergiát egyszerre termelő) erőmű a legnagyobb Európában, amely csak biomasszát használ fel működése során. Ennek köszönhetően évente 150 ezer tonnával csökken a szén-dioxid-kibocsátás.

Az erőműben tavaly november óta üzemel az új szalmatüzelésű blokk, ezzel Pécsett működik Európa legnagyobb, tisztán zöld alapú hő- és villamosenergia-termelő erőműve.

Renaud Capris, a hazai Dalkia Energia csoport elnök-vezérigazgatója szerint az erőmű jó példája annak, hogy a biomassza beemelése a távhőszolgáltatásba megtérülő és valamennyi érintett számára előnyös lehetőség, hiszen a 31 ezer lakás távfűtését kiszolgáló rendszer nagyjából 75 ezer embernek, a pécsi lakosság felének biztosítja a fűtéshez szükséges energiát. Ez az út a fenntartható és megfizethető távhőszolgáltatáshoz vezet.

Páva Zsolt polgármester hangsúlyozta: Pécs és környéke számára nagyon fontos, hogy a biomassza-tüzelésű blokk működtetését teljes mértékben a régió mezőgazdaságából elérhető tüzelőanyagra alapozták. Az erőmű tüzelőanyaggal történő ellátása évi négymilliárd forintnyi többletbevételhez juttatja a környékbeli mintegy 100 gazdát, emellett a begyűjtés és szállítás 170 embernek teremt munkalehetőséget.

A Dalkia Energia csoport 24 milliárd forintot költött az új, szalmatüzelésű blokk megvalósítására. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése, illetve a helyi jövedelmek növelésének pécsi példája fordulópont lehet Európa energiatermelésében.