Pedagógus munkahelyek szűnnek meg - költözik a Harmadik Színház

2011. június 23. csütörtök 15:47

Pedagógus munkahelyek szűnnek meg - költözik a Harmadik Színház

A nyári szünet előtti utolsó tanácskozásra gyűlt össze a pécsi önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A politikusok a maratoni hosszúságú ülésen döntöttek többek közt a Széchenyi téri emléktábla elhelyezéséről és a zajrendeletről. Az igazán kemény témát, a pécsi közoktatási intézmények összesen 112 álláshelyének megszüntetéséről szóló előterjesztést a tanácskozás végére hagyták.

Az első hosszabb vitát a Pécsi Közlekedési (PK) Zrt-vel kapcsolatos döntések generálták. A cég 400 millió forintos folyószámla hitelkeretet nyit, ebből fedeznék a napi működéshez szükséges pénzt. A kölcsönre a város vállal kezességet.

Dr. Tóth Bertalan, az MSZP-frakció vezetője szerint a Hajdú Volántól Pécsre érkező használt buszok ára nem magas (a tizenhárom jármű 30 millió forintba kerül), ám a politikus kifogásolta, hogy nem készült el tanulmány arról, hogy valóban ennyit érnek-e a járművek. A szocialista képviselő az új buszokat is hiányolja. Dr. Páva Zsolt polgármester szerint viszont a használt autóbuszok megvásárlása nem a végállomás, év végén jönnek az új járművek.

A PK Zrt. szakértője a képviselő-testületet arról tájékoztatta, több alkalommal személyesen jártak Debrecenben, ahol alaposan átvizsgálták a 80-as években gyártott Ikarusokat, melyek jobb állapotban vannak, mint a Pécsett futó társaik.

A város 6,3 milliárd forintos költségvetési hiányát is megvitatták a képviselők. Bár a rendelkezésre álló hitelkeretből nem pótolható a hiány (hiszen annak nagy részét már felhasználta az önkormányzat), egyelőre nem esett szó kölcsön felvételéről.

Kiderült, hogy a Pécsi Harmadik Színház vezetői posztjára kiírt pályázatról szóló előterjesztés többet rejt, mint amit a címe sugall, a dokumentum ugyanis az intézmény költöztetésének tervét is tartalmazza. A városvezetés elképzelései szerint a teátrum a Zsolnay Kulturális Negyedbe (ZSKN) települne át. A döntés Meixner András szocialista és Keresztes László Lóránt LMP-s képviselő szerint is elfogadhatatlan, hiszen Uránvárosban is szükség van egy ilyen jellegű intézményre.

Nagy Csaba hangsúlyozta: a színház nem szűnik meg, hanem a jelenleginél jobb körülmények közt működhet tovább az új helyen.

A zajrendelet elfogadása után Csizi Péter alpolgármester örömének adott hangot a Zsolnay Manufaktúra Zrt. részvényeiért kapott pénz kapcsán. A tőkeemelést azonban csak 2011. december 31-ig kell végrehajtania a KÖZGÉP Zrt-nek. Tóth Bertalan kevésbé volt boldog, a politikus kifogásolta, hogy késve érkezett meg a pénz és beígért tőkeemelés is csúszik. Páva Zsolt szerint ugyanakkor nagy eredmény, hogy az elmúlt évekkel ellentétben nem kell százmilliókat a gyárba önteni, helyette a város jut pénzhez.

Rábólintottak a képviselők, így novembertől a Biokom Kft. lesz felelős a pécsi közterületi parkoltatásért.

Hatvanötödik napirendi pontként tárgyalta a grémium az oktatási intézmények álláshelyeiről szóló előterjesztést. A dokumentum értelmében a nem kötelezően ellátandó feladatok egy részét leveszi a válláról a város, emiatt a jövőben kevesebb pedagógus munkájára lesz szükség.

A tervek szerint az úszásoktatást a Pécsi Sport Nonprofit (PSN) Zrt. veszi át. Az átalakítás a könyvtárosokat is negatívan érinti és az igazgatóhelyettesek száma is csökken.

A központi költségvetés szigorítása miatt 3 milliárd forinttal kevesebbet költhet az eladósodott város az oktatásra, mint négy évvel ezelőtt - szögezte le Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) képviselője, aki szerint a folyamatosan csökkenő gyereklétszám óriási problémát okoz.

Az eredeti elképzelések szerint a Mátyás király utcai és a Testvérvárosok terei iskola kórusai megszűntek volna, ám Kővári javaslatára erről a szándékáról letett az önkormányzat.

A szocialista Schmuck Roland a vitában úgy fogalmazott: 112 család megélhetése kerül veszélybe, ennyi pedagógust bocsát el ugyanis a város.

Reagálásában Bognár László, az Oktatási Albizottság elnöke aláhúzta: a leépítéseket elsősorban nyugdíjaztatással fogják megoldani az intézmények.

Az átalakításokkal álláshelyenként nagyjából 2,5 millió forintot spórol az önkormányzat.

Képünkön Nagy Csaba (balra) és dr. Páva Zsolt (jobbra) látható. 

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit