Óvodába, iskolába is járhatnak a kutyák Pécsett, de elsősorban a gazdákat okítják
2016. február 04. csütörtök 18:44

Kutya és gazda együtt járhat óvodai és iskolai foglalkozásokra a pécsi Ebtanodába, ahol nem csak az oktatótól, egymástól is sokat tanulhatnak. Nincsenek trükkök, nincs póráz, csak az ember, az eb, és az a bizonyos „tükör", amely mindent elárul.
Sok gazdi szívesen viszi kutyaiskolába kedvencét, a köztudattal ellentétben azonban az eb tanítása és nevelése nem csak a különböző mutatványok - az alapvető ül, áll, fekszik kombináció mellett például a hempergés, a parancsra ugatás, vagy akár a szemét kidobásának - elsajátítását foglalja magában. A pécsi Ebtanodában már kölyökkorukban elkezdenek foglalkozni a négylábúakkal, akik gazdáikkal együtt először a kutyaóvodában ismerkedhetnek meg az alapokkal.
- Sajnos még él az a tévhit, hogy ráér a gazdi a kutyával egyéves kora után foglalkozni, de így elszalasztja azt az időszakot, a kölyökkort, amikor a kutyák villámgyorsan elsajátítanak feladatokat, szabályokat - mondta a Pécsi Újság.hu-nak Szabó Anikó, a pécsi Ebtanoda egyik vezetője. - Mert az első hat hónapban mint a szivacs, úgy szívják magukba az információkat. Ilyenkor kell szocializálni őket forgalomhoz, zajokhoz, emberekhez, más kutyákhoz, hogy kiegyensúlyozott felnőtt váljon belőlük.
A kölykök a foglalkozások alatt kontrollált körülmények között póráz nélkül, szabadon játszhatnak egymással, így tanulva az egymás közti kommunikációt. Ez az „iskolások" foglalkozásain sincs másképp, az első alkalommal rendszerint 10-12 idegen kutya találkozik, természetesen képzett oktatók felügyelete mellett. A gazdik eközben megtanulhatják, hogyan és milyen ingerekhez szoktassák a kedvencüket, de alapvető nevelési tanácsokat is kaphatnak az oktatóktól, mint például a szobatisztaságra tanítás vagy a felugrálás kezelése.
- Bár a nevünk Ebtanoda, mi elsősorban nem a kutyákat oktatjuk - hangsúlyozta ki Szabó Anikó. - A gazdákat igyekszünk megtanítani arra, hogyan kezeljék az állatukat, hogyan tanítsanak meg nekik dolgokat, hiszen ők élnek együtt vele. A célunk mindig ugyanaz: képes legyen a gazda a kutyája szemszögéből is nézni az életüket, felismerni a problémákra és eszközöket adni a kezükbe, amivel ezen változtatni tudnak.
Vannak azonban olyan esetek, amikor az eb mentalitásából fakadóan kezdeti nehézségekkel kell szembenéznie mind a gazdának, mind az oktatóknak. Az Ebtanodában nem csak az „okos" példányokkal foglalkoznak, például agresszív, verekedős, vagy éppen nagyon félős állat esetében is segítséget tudnak nyújtani. Az iskolavezető úgy véli, a problémás kutyák élete tele van stresszel, ezen igyekeznek változtatni, hogy ez az alapvetően szociális, társas lény ismét teljes, kiegyensúlyozott tagja legyen a társadalomnak.
Ebben nagyrészt a tükör-módszer segíti a kutya-gazda párost, ami arra utal, hogy bármit teszünk, az visszatükröződik a környezetünkben. Az állat esetében ő a tükör, és mindig megmutatja a viselkedésével, hogy jól neveljük, vagy sem. Szabó Anikó szerint ez az alapja annak, hogy harmóniában éljünk házi kedvenceinkkel.
- Szeretnénk elérni, hogy a nálunk járt gazdák a tükör-módszer szemléletét magukénak érezzék, és tudatos kutyatartóként felismerjék, hogy minden cselekedetük, a környezetük hatásai összefüggenek egymással, és hatnak egymásra. Célunk, hogy ezáltal a kutyatartás kultúrája javuljon városunkban.
Kiss Alexandra - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nagy kiterjedésű tarlótűzzel küzdenek...
- Három pécsi drogdílert is...
- Kánikulával kezdődik a hét, aztán...
- Csaknem négyszáz gyermek...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Robbanás volt Pécsett, a Király...
- Három éve várja a vevőket az új pécsi...
- Országszerte zajlik az aratás,...
- Műszaki hiba miatt késnek a vonatok a...
- A buszon sodort egy vidítót egy pécsi...