Ötvös Csöpi csettintene: a víz kiváló, a strandok rendben vannak, rengeteg a vendég a Balatonnál
2018. augusztus 24. péntek 13:10

Reneszánszát éli a Balaton, de ezen nincs mit csodálkozni: a tó és környéke megtartotta azokat a tulajdonságait, amelyekért évtizedek óta szeretjük, de a fejlesztések révén szintet is lépett.
Idén augusztusban ki lehetett tenni a megtelt táblát a Balaton partján. Normálisabb szállást például a huszadikai hosszú hétvégére már gyakorlatilag egy hónappal az államalapítás ünnepe előtt képtelenség volt találni.
A Balaton reneszánsza nem véletlen, a környék jelentősen fejlődött az elmúlt években, a tó vize kiváló minőségű, a településeken pedig egymást érik a programok, és végre nem csak a nyári időszakban. Arról nem is beszélve, hogy míg mondjuk az Adriát hosszú és költséges utazás árán érhetik el a turisták - elég csak a borsos autópályadíjakra gondolni -, addig a Balcsira tényleg „el lehet ugrani". Nyilván a tengernek megvan a varázsa, de felveszi a versenyt az ismert külföldi üdülőhelyekkel a Balaton - sőt, számos tekintetben nyer is az összevetésen.
Megmaradtak a szabadstrandok
Az utóbbi időben híresztelések keltek szárnyra arról, hogy már csak fizetős helyeken lehet megmártózni a Balatonban. Nos, ez nem igaz. Az elmúlt években valóban több olyan szakaszt is kijelöltek, ahova belépőjeggyel mehetnek a vendégek, de ez nem jelenti azt, hogy megszűnt volna az ingyenes fürdőzés lehetősége. Továbbra is számos - a nagyobb településeken általában öt-hat - kiépített szabadstrand működik a déli parton, de az északi oldalon is találhatóak ilyen helyek.
A tóparti apartmantulajdonosok és a hotelek vezetői persze nem szívbajosak, a nagy kereslet miatt az idei szezonban valamelyest emelték az áraikat. Hogy mennyibe kerül manapság egy nyaralás, több összetevőtől függ, például a foglalás időpontjától vagy a településtől. Annyi bizonyos, hogy nyáron a déli parton, a tóhoz közel lévő, jól felszerelt, légkondicionált, egy-másfél szobás apartmant napi 12-15 ezer forintnál olcsóbban aligha adnak ki. Persze, akinek megfelel a kemping is, ennél lényegesen kevesebb pénzből megúszhatja.
Ugyan egyre több balatoni étterem szeretne kijutni a lángos-hekk-palacsinta gasztronómiai Bermuda-háromszög csapdájából, a büfékben még mindig ezek jelentik a kínálat gerincét. Egy sajtos-tejfölös lángost általában 500-700 forintért kínálnak, az ízesített palacsintáért 180-220-at, tíz dekagramm hekkért pedig 450-500 forintot kell fizetni. Ha pedig egy jó pofa sört inna meg a szomjas fürdőző, egy korsó világosért 550-700 egységnyi magyar pénzt kérnek el. Úgy tűnik, ilyen árak mellett is van kereslet: ottjártunkkor Balatonbogláron és Fonyódon sem volt hiány a vendégekből.
Valószínűleg a filmbeli Ötvös Csöpi is jól érezné magát manapság a Balatonon, már csak azért is, mert a hajós élet is új erőre kapott. Szelesebb időben a kisebb-nagyobb vitorlások szinte ellepik a tavat.
Amíg néhány évvel ezelőtt talán ciki volt „csak" a Balatonon nyaralni, mostanra egyáltalán nem az. Sőt, menő.
Képünkön: ilyen a látvány Balatonbogláron.
Palotás Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Cserbenhagyó bringást keresnek a...
- Orbán: ha felveszik Ukrajnát az...
- Amikor Mohácsról is Pécsre tódult a...
- Juhász Dorka kihagyja a következő...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Harminchat határsértőt tartóztattak...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Nem kell félni az ártalmatlan...
- Ha tűzoltónak menne, most szeretettel...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...