Öt éve a mostani vízállás csaknem ötszörösét mérték a Duna mohácsi szakaszán

2018. szeptember 07. péntek 11:06

Öt éve a mostani vízállás csaknem ötszörösét mérték a Duna mohácsi szakaszán

A Duna egyre gyakrabban bizonyítja, hogy a végletek folyója. Az elmúlt időszak csapadékszegény időjárása következtében több helyen megdőlt a vízállás negatív rekordja, de 2013-ban pont a fordítottja miatt fájhatott a partok közelében élők feje: az öt évvel ezelőtti nyáron Mohácsnál például 984 centiméterig emelkedett a víz.

Amint arról beszámoltunk, az alacsony vízállás következtében pár hete akadozott a közlekedés a Dunán, a szállodahajók Komáromtól déli irányba már nem tudtak haladni, a teherhajók pedig csak a rakományuk töredékét voltak képesek elszállítani, s a mohácsi komp esetében is korlátozást kellett bevezetni.

Mindössze néhány centiméter hiányzott ahhoz, hogy megdőljön a 2003. szeptember elsején mért 62 centiméteres negatív rekord.

Ezt követően áradás kezdődött, s lapunk megkeresésére az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságtól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az elkövetkező napokban várhatóan két méter körüli vízállás várható a folyam mohácsi szakaszán. 

Az előttünk álló időszakban valamelyest csapadékosabbra fordul az időjárás Magyarországon, de bizonytalan, hogy ez elegendő lesz-e ahhoz, hogy érdemben  tovább emelkedjen a vízszint. Lényegi változás csak akkor történik majd, ha a nagy vízgyűjtő területek is kapnak végre az égi áldásból.

Az elmúlt időszakban a Duna extrém „produkciókra" képes. A folyó közelében élők élénken emlékezhetnek a 2013-as történelmi árvízre. Azon a nyáron Mohácsnál 984 centiméterig emelkedett a víz, amely azóta is rekordmagasnak számít. Az öt esztendővel ezelőtt mért szint tehát a mostani érték mintegy ötszöröse volt.

Ugyan 1991-ben, 2002-ben és 2006-ban is jelentősebb árhullám vonult le a Dunán, Mohácsnál 2013-ig az 1965-ben mért 964 centiméteres vízállás volt a legmagasabb.

Palotás Péter