Magyarországi németekről szóló kötetet mutattak be Pécsett

2016. március 09. szerda 14:00

Magyarországi németekről szóló kötetet mutattak be Pécsett

- Pécs és Baranya megbecsült tagjai a német nemzetiségűek, akikkel mindvégig békében élt együtt a magyarság. Többek között ezt is bizonyítja az immár magyar nyelven is hozzáférhető kétkötetes munka, amely a magyarországi németek történetéről szól - hangsúlyozta Őri László alpolgármester szerdán, amikor a pécsi városházán bemutatták Gerhard Seewann könyvét.

A magyarországi németek története című könyv átfogó képet az a hazánkban élő németségről, a többi nemzetiséghez fűződő viszonyáról, teszi mindezt olvasmányos formában ugyanakkor professzori gondossággal megírva.

Őri László alpolgármeste hangsúlyozta, a baranyai megyeszékhelyen tíz nemzetiség él együtt évszázadok óta békében, egymás kultúráját erősítve. Ilyen szempontból országnak, a világnak is példát mutat, tette hozzá, ahogy azzal is, hogy Pécs folyamatosan komoly erőfeszítéseket tesz az itt élő nemzetiségek megerősítése érdekében.

- A nemzetiségek, így a németek is, közösségünk megbecsült tagjai. Ezt mutatja, hogy kultúrájuk, hagyományaik ápolását, oktatási, turisztikai, kulturális beruházásaikat a magyar kormány és Pécs városa is mindig támogatja és támogatni fogja - hangsúlyozta az alpolgármester.

Emlékeztetett arra, hogy hazánkban hat év alatt nagyjából a 2,5-szeresére emelték azoknak a pályázati forrásoknak a keretét, amelyek a nemzetiségeknek az anyanyelv, a kultúra és a hit megőrzése érdekében tett erőfeszítéseit segítik. Idén például csaknem egymilliárd forintos pályázati forrás jut ilyen célokra.

Emellett, tette hozzá, az alkotmány módosításával is hozzájárultak a nemzetiségek megerősítéséhez, az országgyűlésben például húsz év mulasztását pótolva létrehozták a nemzetiségi szószólói rendszert, hogy a nemzetiségek tapasztalata, véleménye még inkább megjelenjen a közéletben.

Gerhard Seewann, a szerző munkájáról és a könyv megszületésének előzményeiről elmondta, már gyerek fejjel érdeklődött Magyarország iránt, hiszen az 1956-os forradalom idején került először kapcsolatba magyarokkal, s rengeteg pozitív tapasztalatot szerzett. Történészként munkáját éppen ezért hazánk irányába, az itt élő németek felé fordította. A most már magyar nyelven is hozzáférhető munkája, amellett, hogy az érdeklődő laikusok is értik, nagy segítség mind a magyar, mind a német történészek további kutatásai számára.

 

Forrás: Pécs Polgármesteri Hivatala