Magukat szórakoztatják, nem a férfiakat - egyre több nő akrobatikázik a rúdon Pécsett is

2016. február 28. vasárnap 08:19

Magukat szórakoztatják, nem a férfiakat - egyre több nő akrobatikázik a rúdon Pécsett is

Cirkuszi artisták, majd sztriptíztáncosok tették ismertté, ma viszont már fiatal lányok és középkorú anyukák egyaránt szívesen űzik a rúdtáncot. Pécsett is többen oktatják ezt az alapvetően akrobatikus és erőelemekre építő sportágat, amely elsősorban azért lett közkedvelt, mert tökéletesen edzi a testet, növeli az önbizalmat és energiát is ad.

A látszat ellenére nem egy egyszerű mozgásról van szó, a mozdulatokhoz jelentős fizikai erőre, rugalmasságra és állóképességre van szükség. Emellett viszont olyan energiákat szabadít fel, amelyek jótékony hatással lehetnek a közérzetre is.

- Rendkívül szórakoztató, kikapcsol, s olyan helyeken érzünk izomlázat, ahol még soha - mondta a Pécsi Újság.hu-nak Dombai Szilvia rúdtáncoktató. - Aki kitartó, a nehezebb elemeket is egyre könnyebben elsajátítja, hiszen a felsőtest nagyon hamar alkalmazkodik a megterheléshez. Már három hét után is érezhető, hogy nagyobb erővel rendelkezünk. Ez a mozgásforma nem az unalomról szól, mindig van egy újabb trükk, amit szeretnénk megcsinálni, és ha sikerül, az fantasztikus érzéssel tölti el az embereket.

Mintha csak mászókáznánk

16 és 50 év között elég széles a skála az oktató elmondása szerint. Leginkább „erős anyukák" járnak rendszeresen edzésekre, azonban hamarosan a 10 éves kor feletti gyerekek is gyakorolhatnak a junior csoportokban. Dombai Szilvia úgy véli, a gyerekek nagyon hamar eljuthatnak akár a bajnoki címig is, mivel számukra ez korántsem megerőltető, leginkább a mászókázáshoz hasonlítják.

A pécsi oktató szerint a nők azért kezdenek bele a rúdsportba, mert egyszerűen kíváncsiak, szeretnék magukat kipróbálni, képesek-e rá. Az órákat éppen ezért úgy építi fel, hogy az edzések folyamán testsúlytól és kortól függetlenül, sportmúlt nélkül is sikerélménye legyen a tanítványoknak.

Akik még nem próbálták ki, első hallásra bizonyára a tánccal kapcsolják össze ezt a mozgásformát, sz azonban csak az egyik változata a rúdtáncnak. Ugyanis míg a pole dance az érzéki táncmozdulatokat színesíti látványos elemekkel, addig a pole fitness sokkal inkább szól az akrobatikára, és az erőelemekre helyezi a hangsúlyt.

- A rúdtáncban rengeteg irányzat született az elmúlt években, ennek megfelelően a versenyek is sokoldalúak. Van, aki a művészi oldalról közelíti meg a rúdtáncot, van, aki csak a sportot látja benne. A "rudas" világban mindenki maga dönti el, hogy melyik áll a szívéhez és a személyiségéhez közel - véli Dombai Szilvia.

Nem csak a nők sportja

A hölgyek mellett világszerte egyre több férfi kezdi művelni a sportágat. Ausztráliában, az Egyesült Királyságban és az USA-ban a táncstúdiók már kizárólag férfiak számára is kínálnak edzéseket. 2007-ben például a kínai országos rúdtánc bajnokságot egy férfi nyerte meg, és a 2011-es, Magyarországon megrendezett világbajnokságon már férfi kategóriában is indulhattak versenyzők.

Annak ellenére, hogy a rúdtáncot sokan a sztriptízbárokból ismerik, ma már egyre kevesebben azonosítják az erotikus műfajjal. A rúdtáncoktató szerint azonban még mindig akadnak olyanok, akik előítéletesek ezzel a testmozgással szemben, ami szerintük csak a férfiak szórakoztatására alkalmas.

- Mára sokat javult a rúdtánc megítélése. Aki egyszer megpróbálja megtartani a saját testsúlyát a rúdon, azok számára pedig nem kérdés, hogy ennek semmi köze a bárokban történő szórakoztatáshoz.

S hogy igenis van sportértéke, bizonyítja, hogy világszerte számtalan amatőr és profi bajnokságot rendeznek a műfajban, amelyeken profi versenyzők mérik össze erejüket. A rúdtánc szövetség azonban nem elégszik meg ezzel, elszánt küzdelmet vív azért, hogy olimpiai versenyszám váljon a sportágból. Dombai Szilvia szerint ez nagy előrelépés lenne a rúdtánc és a rúdsport életében.

- Minden "rudasnak" az a nagy álma, hogy az olimpián lássa viszont a rúdsportot és sok szakember dolgozik azon, hogy ez megtörténjen. A Nemzetközi Rúdsport Szövetség kidolgozott egy pontrendszert, amellyel a tornászokhoz hasonlóan az elemek nehézségi fokát kategorizálták be. 

Képünkön: Dombai Szilvia.  

Kiss Alexandra - Fotó: Dittrich Éva